Rolnikom przysługuje leczenie. KRUS zaprasza do centrów rehabilitacji
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zapewnia rolnikom możliwość korzystania z rehabilitacji leczniczej. Dysponuje własnymi ośrodkami, gdzie organizowane są 21-dniowe turnusy.
Według danych Kasy, każdego roku w prowadzonych przez nią Centrach Rehabilitacji Rolników za jej pośrednictwem z zabiegów korzysta około 14 tys. osób.
Zaliczki na podatek. Kiedy KRUS potrąci aż 32 procent?
"Głównym celem prowadzonej rehabilitacji jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do poziomu umożliwiającego ubezpieczonemu dalsze wykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym, a w przypadku osób, które zdolność do pracy utraciły jej przywrócenie, o ile jest to możliwe w wyniku leczenia i rehabilitacji. Z tego względu należy podkreślić, że rehabilitacja nie jest adresowana do wszystkich rolników objętych ubezpieczeniem społecznym. Osoba, która chce skorzystać z rehabilitacji organizowanej przez KRUS, musi spełniać określone wymogi" - wskazuje KRUS.
Szczegółowe informacje o warunkach niezbędnych do skorzystania z nieodpłatnej rehabilitacji leczniczej znajdują się tutaj.
Z rehabilitacji można korzystać nie częściej niż co 12 miesięcy. Z tym, że osobom mającym ustalone prawo do zasiłku chorobowego z tytułu czasowej niezdolności do pracy trwającej ponad 180 dni, a także tym z ustalonym prawem do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, świadczenie rehabilitacyjne można przyznać po upływie 6 miesięcy od dnia zakończenia poprzedniej.
KRUS apeluje do rolników. Nie bagatelizujcie chorób skóry
W przypadku uzasadnionych potrzeb zdrowotnych pacjenta oczekiwanie na ponowne skierowanie może zostać skrócone, a sam pobyt przedłużony.
"Poddanie się rehabilitacji jest całkowicie dobrowolne i w niczym nie ogranicza prawa rolnika do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego rolników z wyjątkiem prawa do zasiłku chorobowego za okres przebywania w zakładzie rehabilitacji leczniczej" - dodaje KRUS.
Jak zapewnia, pobyt na turnusie jest dla rolnika bezpłatny, a zakład rehabilitacji leczniczej zwraca osobie skierowanej koszty dojazdu w wysokości odpowiadającej cenie biletu najtańszego dostępnego środka transportu zbiorowego.
Jednocześnie korzystanie z rehabilitacji za pośrednictwem KRUS nie pozbawia rolników prawa do leczenia uzdrowiskowego, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Dzieci z rolniczych rodzin również mogą być rehabilitowane w centrach Kasy. Już od 1993 roku organizowane są w czasie wakacji turnusy dla najmłodszych.
"Centra Rehabilitacji Rolników KRUS zapewniają dzieciom indywidualny program rehabilitacyjny, całodobową opiekę lekarsko-pielęgniarską oraz całodzienne wyżywienie. Opiekę nad dziećmi sprawuje wykwalifikowana kadra pedagogiczna. Turnusy rehabilitacyjne trwają 21 dni. Co roku z rehabilitacji leczniczej za pośrednictwem KRUS korzysta około 1180 dzieci" - podaje Kasa.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś