Rolnicy wejdą w konopie? Instytut zapewnia, że to opłacalne
Rolnicy w ramach Programu Konopnego mają możliwość uprawy polskich odmian konopi na cele nasienne w oparciu o umowę kontraktacyjną zawartą z Instytutem Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich (IWNiRZ).
Instytut ogłosił kontraktację na sezon 2020/2021. Ze swojej strony zapewnia:
- wysokiej jakości nasiona należących do niego odmian
- pomoc w dokonaniu zgłoszeń urzędowych
-
wsparcie agrotechniczne w całym okresie upraw
Choroby konopi oleistych w Polsce
W uprawie polowej i szklarniowej konopi bardzo często dochodzi do znacznej utraty plonu z powodu licznych chorób i szkodników. Agrofagi przyczyniają się także do obniżenia jakości uzyskiwanych surowców, w tym do zmiany... - opiekę merytoryczną ekspertów/pracowników naukowych IWNIRZ
- zakup całego plonu według ustalonych cen
- możliwość nabycia wiedzy w zakresie upraw, zbioru i przetwórstwa konopi przemysłowych w trakcie organizowanych szkoleń i spotkań indywidualnych
- wysoką rentowność
Ten ostatni punkt ma być zdecydowanie siłą napędową w uprawie konopi włóknistych. Jak podaje Instytut, przyjmując orientacyjny plon 700-900kg/ha nasion, można uzyskać przychód na poziomie 7000-9000 zł zł/ha.
Istnieje również możliwość sprzedaży słomy konopnej, której plon z ha wynosi 1200-1600 kg. Łączny przychód może wynieść ponad 10000 zł/ha - nie licząc dopłat bezpośrednich z UE do uprawy konopi włóknistych.
Uprawa konopi medycznych budzi kontrowersje. Kto ma się tym zająć?
"Uwzględniając uproszczony rachunek przychodów z uprawy konopi na nasiona oraz koszty bezpośrednie i pośrednie, które w zależności od warunków i sposobu gospodarowania są bardzo różne, można bez wielkiego ryzyka stwierdzić, że produkcja materiału siewnego konopi włóknistych jest bardzo opłacalna i poprawiająca znacząco sytuację ekonomiczną producenta" - zapewnia IWNiRZ.
Zapraszając rolników do współpracy, Instytut podkreśla, że w ostatnich latach wzrasta zainteresowanie uprawą konopi włóknistych na świecie. Poza tradycyjnym włókienniczym wykorzystywaniem, mają bowiem zastosowanie w przemyśle budowlanym, motoryzacyjnym, kosmetycznym, farmaceutycznym, spożywczym, a ostatnio także medycznym.
"Uprawa konopi włóknistych w Polsce uregulowana jest Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, która zobowiązuje producentów konopi do uzyskiwania zezwolenia z urzędu gminy lub miasta właściwego dla położenia planowanej plantacji. Taka informacja jest gminie potrzebna ponieważ musi ona wystąpić do właściwego marszałka województwa, który dokonuje rejonizacji uprawy konopi. Dlatego wniosek o zgodę na uprawę konopi powinien dotrzeć do gminy z odpowiednim wyprzedzeniem (w miesiącach od października do listopada) w roku poprzedzającym uprawę konopi" - wskazuje IWNiRZ.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś