Reakcja na wykrycie w Polsce choroby niebieskiego języka - pojawił się projekt rozporządzenia
Projekt rozporządzenia ws. wykrycia w Polsce choroby niebieskiego języka opublikowano w piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Przepisy zakładają np. wprowadzenie ograniczeń w przemieszczaniu m.in. krów, owiec i kóz.
Chodzi o projekt rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem zakażenia wirusem choroby niebieskiego języka.
Jak napisano, regulacja ma zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa choroby niebieskiego języka (BTV), którego przypadek zarejestrowano w zakładzie położonym w miejscowości Rajczyn w województwie dolnośląskim. Wskazano, że terytoriom w promieniu 150 km od zakażonego zakładu, uznaje się za obszar objęty ograniczeniami, na którym wprowadzane są środki szczególne w odniesieniu do przemieszczania zwierząt i materiału biologicznego.
Jednym z warunków przemieszczania się - jak wskazuje projekt - "jest uzyskanie ujemnego wyniku badania laboratoryjnego metodą serologiczna. W przypadku uzyskania dodatnich wyników badań serologicznych, wykonuje się z podejrzenia badanie laboratoryjne metodą PCR. Zwierzęta, które uzyskały ujemny wynik badania metodą PCR, spełniają warunki przemieszczenia".
LIR chce dopuszczenia szczepionek na chorobę niebieskiego języka
Choroba niebieskiego języka jest zakaźną chorobą przeżuwaczy, zarówno domowych jak i dzikich (chorują na nią bydło, owce i kozy, ale także sarny, jelenie, łosie, afrykańskie antylopy, wielbłądy, słonie), wywoływaną przez wirus z rodzaju Orbivirus (Reoviridae). Zwierzęta nie zarażają się bezpośrednio od siebie, a jedynie poprzez owady kłująco-ssące z rzędu muchówek, rodzaju kuczmany (Culicoides) oraz poprzez krew lub nasienie. Choroba nie stanowi zagrożenia dla ludzi.
Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Główny lekarz weterynarii kilka dni temu w komunikacie poinformował, że pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce stwierdzono 22 listopada br. w gospodarstwie utrzymującym bydło mięsne w powiecie wołowskim, województwo dolnośląskie.
Podejrzenie choroby zostało postawione po uzyskaniu wyników badań laboratoryjnych wykonywanych w ramach realizacji badań monitoringowych na podstawie rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś