Rolnicy dostają biedaemerytury

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-09-2019,8:10 Aktualizacja: 12-09-2019,8:16
A A A

Urosła różnica w wysokości przeciętnej miesięcznej emerytury/renty z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych w stosunku do tego, co otrzymują emerytowani rolnicy indywidualni.

Zgodnie z opublikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny danymi o sytuacji społeczno-gospodarczej województw, emerytury i renty z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych w I półroczu 2019 r. pobierało 8 mln 131,7 tys. osób (o 1,5 proc. więcej niż w I półroczu 2018 r.).

ubezpieczenie społecznerolników, krir, rolnicze emerytury, ministerstwo rolnictwa

Rolnicy oczekują obniżenia wieku emerytalnego

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do ministra rolnictwa o zmianę ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w celu obniżenia wieku emerytalnego dla kobiet do 55 lat i dla mężczyzn do 60 lat. To pokłosie wniosku przyjętego po...

Wzrost liczby pobierających świadczenia odnotowano we wszystkich województwach - w granicach od 0,7 proc. w woj. śląskim do 3,3 proc. w opolskim.

Natomiast liczba rolników indywidualnych pobierających emerytury i renty w ujęciu rocznym zmniejszyła się o 3,2 proc. do 1 mln 129,4 tys. Spadek obserwowano we wszystkich województwach, w granicach od 4,8 proc. w woj. w lubuskim do 2 proc. w wielkopolskim.

"Przeciętna miesięczna emerytura i renta brutto z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych w I półroczu 2019 r. ukształtowała się na poziomie 2305,22 zł i była o 4,6 proc. wyższa niż przed rokiem" - poinformował GUS.

Tymczasem przeciętna miesięczna emerytura i renta brutto rolników indywidualnych w tym okresie wyniosła 1280,29 zł i w skali roku zwiększyła się o 4,8 proc. Różnica w tym, co średnio dostają rolnicy i nierolnicy jest zatem spora, a w porównaniu z danymi z ubiegłego roku jeszcze się zwiększyła, bo przekroczyła tysiąc złotych.

świadczenia emerytalno-rentowe, krus, zus, renta, emerytura

Nowe kwoty przychodu decydujące o świadczeniach emerytalno-rentowych

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 1 czerwca zmieniły się kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych. Od początku bieżącego miesiąca kwoty przychodu powodujące...

Delikatne wzrosty świadczeń emerytalno-rentowych dla rolników zanotowano we wszystkich województwach - od 3,2 proc. w woj. śląskim do 5,3 proc. w łódzkim.

W dziewięciu przeciętna miesięczna emerytura i renta brutto rolników indywidualnych była wyższa niż średnia w kraju, w tym najwyższa (podobnie jak w analogicznym okresie 2018 r.) w woj. śląskim (o 13,2 proc.).

Najniższe emerytury i renty rolnicze wypłacono w woj. małopolskim i mazowieckim (odpowiednio o 2,7 i o 2,2 proc. mniejsze niż średnio w kraju).

"Rozpiętość w relacji do średniej krajowej między województwami o najwyższej i najniższej przeciętnej emeryturze i rencie brutto rolników indywidualnych zmniejszyła się i w I półroczu 2019 r. wyniosła 15,9 p. proc. (wobec 17,8 p. proc. przed rokiem)" - wskazał GUS.
 

Poleć
Udostępnij