Rolnicy coraz częściej z tym zwlekają. KRUS apeluje o szybki kontakt
Oddziały regionalne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wystosowały apele o bezzwłoczne zgłaszanie zdarzeń wypadkowych przy pracy w gospodarstwie rolnym. Odwlekanie tego może skutkować odmową wypłaty odszkodowania.
Tuż po zgłoszeniu wypadku przez gospodarza, właściwa miejscowo jednostka Kasy wszczyna postępowanie dowodowe, badając okoliczności i przyczyny zdarzenia.
13 śmiertelnych wypadków w rolnictwie. KRUS podsumował kwartał
"W przypadku uznania zdarzenia za wypadek przy pracy rolniczej, ubezpieczonemu rolnikowi, domownikowi i pomocnikowi rolnika, który w wyniku tego wypadku doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, lub członkom rodziny ubezpieczonego zmarłego wskutek wypadku przy pracy rolniczej, przysługuje jednorazowe odszkodowanie" - podkreśla w piśmie Anna Zofia Ignatowicz-Grądzka, p.o. dyrektora OR KRUS w Białymstoku.
Warszawski OR KRUS dodaje w wystąpieniu, że w praktyce rolnicy bardzo często zgłaszają zdarzenia z dość znacznym opóźnieniem.
"Choć prowadzone na szeroką skalę przez KRUS akcje informacyjne o bezzwłocznym informowaniu o wypadku przyczyniły się do poprawy sytuacji, to jednak nadal w ponad połowie przypadków zgłoszenie następuje po okresie dłuższym niż 14 dni od jego zaistnienia" - wskazuje stołeczny oddział Kasy.
W przypadku Podlasia w ostatnich latach nastąpił wręcz znaczny spadek procentowego udziału wypadków zgłaszanych w terminie do 14 dnia, a także wzrost udziału procentowego wypadków zgłaszanych po upływie aż 60 dni od zdarzenia.
KRUS się otwiera. Zobacz zasady obsługi
Tymczasem zwłoka w zawiadomieniu Kasy o zdarzeniu (nawet np. na czas leczenia czy rehabilitacji) może skutkować znacznym utrudnieniem przy przeprowadzaniu postępowania dowodowego.
"Zgodnie bowiem z postanowieniami ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, niedopełnienie obowiązku zgłoszenia wypadku bez zbędnej zwłoki będzie oceniane przy ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku oraz prawa do jednorazowego odszkodowania. Niejednokrotnie późne zgłoszenie zdarzenia może skutkować wydłużeniem całego postępowania powypadkowego, jeśli natomiast nie można ustalić jego okoliczności i przebiegu, Kasa może odmówić prawa do jednorazowego odszkodowania" - zaznacza szefowa Kasy w Białymstoku.
Co istotne, wypadek przy pracy w gospodarstwie można zgłosić na wiele sposobów, nawet bez konieczności bezpośredniej wizyty w siedzibie KRUS - za pośrednictwem poczty tradycyjnej, telefonu lub poczty elektronicznej.
Osobista forma zgłoszenia wypadku jest wciąż aktualna. Do przyjęcia zgłoszenia upoważnione są wszystkie oddziały regionalne i placówki terenowe KRUS.
- Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym. Czekamy: redakcja@agropolska.pl