Rolnicy coraz częściej z tym zwlekają. KRUS apeluje o szybki kontakt

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
10-06-2020,20:00 Aktualizacja: 10-06-2020,20:31
A A A

Oddziały regionalne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wystosowały apele o bezzwłoczne zgłaszanie zdarzeń wypadkowych przy pracy w gospodarstwie rolnym. Odwlekanie tego może skutkować odmową wypłaty odszkodowania.

Tuż po zgłoszeniu wypadku przez gospodarza, właściwa miejscowo jednostka Kasy wszczyna postępowanie dowodowe, badając okoliczności i przyczyny zdarzenia.

upadki przedmiotów, KRUS, wypadki w rolnictwie, przygniecenie przez maszyny

13 śmiertelnych wypadków w rolnictwie. KRUS podsumował kwartał

2 tys. 751 wypadków zgłoszono w pierwszym kwartale bieżącego roku do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. To o 681 (19,8 proc.) zdarzeń mniej rok do roku. Decyzje odmowne podjęto w 1041 sprawach, wydając ich o 195 (15,8 proc.) mniej...

"W przypadku uznania zdarzenia za wypadek przy pracy rolniczej, ubezpieczonemu rolnikowi, domownikowi i pomocnikowi rolnika, który w wyniku tego wypadku doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, lub członkom rodziny ubezpieczonego zmarłego wskutek wypadku przy pracy rolniczej, przysługuje jednorazowe odszkodowanie" - podkreśla w piśmie Anna Zofia Ignatowicz-Grądzka, p.o. dyrektora OR KRUS w Białymstoku.

Warszawski OR KRUS dodaje w wystąpieniu, że w praktyce rolnicy bardzo często zgłaszają zdarzenia z dość znacznym opóźnieniem.

"Choć prowadzone na szeroką skalę przez KRUS akcje informacyjne o bezzwłocznym informowaniu o wypadku przyczyniły się do poprawy sytuacji, to jednak nadal w ponad połowie przypadków zgłoszenie następuje po okresie dłuższym niż 14 dni od jego zaistnienia" - wskazuje stołeczny oddział Kasy.

W przypadku Podlasia w ostatnich latach nastąpił wręcz znaczny spadek procentowego udziału wypadków zgłaszanych w terminie do 14 dnia, a także wzrost udziału procentowego wypadków zgłaszanych po upływie aż 60 dni od zdarzenia.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, krus, epidemia koronawirusa

KRUS się otwiera. Zobacz zasady obsługi

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wznawia obsługę interesantów w oddziałach i placówkach. Wprowadziła jednak zaostrzone zasady pracy. W salach obsługi interesantów trzeba mieć przez cały czas zakryte usta i nos oraz...

Tymczasem zwłoka w zawiadomieniu Kasy o zdarzeniu (nawet np. na czas leczenia czy rehabilitacji) może skutkować znacznym utrudnieniem przy przeprowadzaniu postępowania dowodowego.

"Zgodnie bowiem z postanowieniami ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, niedopełnienie obowiązku zgłoszenia wypadku bez zbędnej zwłoki będzie oceniane przy ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku oraz prawa do jednorazowego odszkodowania. Niejednokrotnie późne zgłoszenie zdarzenia może skutkować wydłużeniem całego postępowania powypadkowego, jeśli natomiast nie można ustalić jego okoliczności i przebiegu, Kasa może odmówić prawa do jednorazowego odszkodowania" - zaznacza szefowa Kasy w Białymstoku.

Co istotne, wypadek przy pracy w gospodarstwie można zgłosić na wiele sposobów, nawet bez konieczności bezpośredniej wizyty w siedzibie KRUS - za pośrednictwem poczty tradycyjnej, telefonu lub poczty elektronicznej.

Osobista forma zgłoszenia wypadku jest wciąż aktualna. Do przyjęcia zgłoszenia upoważnione są wszystkie oddziały regionalne i placówki terenowe KRUS.
 

Poleć
Udostępnij