Rolnictwo to bardzo niebezpieczna profesja. Liczby nie kłamią
W pierwszym półroczu 2017 roku w rolnictwie zostało zgłoszonych mniej wypadków niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Dane KRUS potwierdzają jednak, że nadal jest to sektor gospodarki, w którym trzeba bardzo uważać podczas pracy.
- Pracownicy rolni, z uwagi na rodzaj wykonywanej pracy mają styczność z wieloma niebezpiecznymi czynnikami - od mechanicznych przez termiczne i pyłowe do chemicznych. To powoduje, że rolnicy są szczególnie narażeni na wypadki przy pracy o różnych charakterze - mówi Hubert Miłosz Wawrzyniak, członek zarządu W&W Consulting.
Tysiące osób poszkodowanych w wypadkach w rolnictwie
Niestety, do wypadków najczęściej dochodzi w wyniku niewłaściwego zachowanie pracownika podczas użytkowania maszyn i sprzętów lub zaniedbania podstawowych kwestii bezpieczeństwa.
- Mimo tego, że rok do roku spada liczba wypadków w rolnictwie, nadal istnieje duża potrzeba edukowania w tym zakresie. Pracownicy muszą zdawać sobie sprawę z licznych czekających zagrożeń - dodaje ekspert.
Z danych KRUS wynika, że najwięcej wypadków (47,4 proc.) w rolnictwie spowodowanych było upadkiem osób. Druga przyczyna tragedii to pochwycenie i uderzenie przez ruchome części maszyn i urządzeń (12,4proc.), zaś trzecia (11,7 proc.) związana jest z uderzeniem, przygnieceniem lub pogryzieniem przez zwierzęta.
- Przyczyny wypadków wyraźnie wskazują na różnorodność zadań, z którymi stykają się rolnicy w codziennej pracy. Ale pokazują także, że szkolenia z zakresu bezpieczeństwa dla tej grupy pracowników powinny być kompleksowe - przekonuje Wawrzyniak.
Nieodpowiedzialność przyczyną kolejnych wypadków
Konieczne jest zatem podejmowanie działań, które zwiększą poziom bezpieczeństwa w tym sektorze gospodarki. Pracodawcy i sami pracownicy powinni bezwzględnie przestrzegać przepisów BHP i regularnie uczestniczyć w szkoleniach, podczas których przypominane są zasady bezpiecznej pracy.
Duży wpływ na bezpieczeństwo wykonywanych robót ma też odpowiedni stan miejsca pracy. Należy zadbać o równe nawierzchnie podwórzy i ciągów komunikacyjnych. Podłoże powinno być antypoślizgowe, równe i utwardzone. Należy unikać tworzenia progów, a także zabezpieczać wrota przed samoistnym zamykaniem.
Każdy pracownik powinien być też wyposażony w odpowiednią odzież roboczą oraz środki ochrony indywidualnej. Osoby, które pracują ze zwierzętami powinny z kolei dbać o higienę osobistą - myć ręce po każdym kontakcie ze zwierzętami oraz często zmieniać i prać ubranie robocze.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś