Resort liczy, że brexit nie zaburzy eksportu żywności na Wyspy
Liczymy na to, że mimo brexitu wysoki eksport polskich towarów rolno-spożywczych do Wielkiej Brytanii się utrzyma - mówi Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa.
Polityk przypomniał, że z końcem 2020 roku kończy się okres przejściowy związany z brexitem. Od 2021 roku relacje handlowe z Wielką Brytanią będą takie, jakie UE stosuje wobec krajów pozaunijnych.
Polski eksport branży rolno-spożywczej pozytywnie zaskoczył
Oznacza to np. wprowadzenie kontroli celnej oraz innych granicznych, w tym dotyczących wymogów bezpieczeństwa i jakości artykułów rolno-spożywczych.
Bartosik podkreślił, że Wielka Brytania jest znaczącym dla Polski partnerem handlowym, szczególnie jeśli chodzi o produkty rolno-spożywcze. Zwrócił uwagę, że od stycznia do sierpnia z Polski wyeksportowano na Wyspy towary o wartości 1,9 mld euro.
- Mimo pandemii, był to wzrost o 6 proc. (w porównaniu do ub.r. - PAP). Chcemy, żeby ten trend się utrzymał. Wielka Brytania to drugi partner handlowy Polski po Niemczech. Liczymy, że tak będzie nadal - zaznaczył Bartosik.
Dodał, że polscy producenci, eksporterzy od nowego roku muszą przygotować się na znaczącą zmianę w relacjach handlowych z Wielką Brytanią. Przyznał jednocześnie, że do końca jeszcze nie wiadomo, jakie wymogi trzeba będzie spełnić, by móc wwieźć towar na Wyspy, ponieważ cały czas trwają negocjacje między UE a Wielką Brytanią.
Wartość eksportu żywności rośnie z roku na rok
Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka odnosząc się do wymiany handlowej między krajami przypomniał, że Brytyjczycy są drugim odbiorcą w Europie polskiego mięsa drobiowego i piątym mięsa wieprzowego oraz wołowego.
Wielka Brytania jest również pierwszym na Starym Kontynencie odbiorcą rodzimych jogurtów i maślanki, czwartym - mleka i śmietany, piątym - serów i twarogów.
Konopka dodał, że zgodnie z informacjami płynącymi od Brytyjczyków, odpowiednie wymogi weterynaryjne, które trzeba będzie spełnić, by móc eksportować do tego kraju, będą wprowadzane przez sześć miesięcy, do 1 lipca 2021 roku.
Zwrócił uwagę, że towary wysyłane na Wyspy będą musiały mieć odpowiednie świadectwa zdrowia. Od 1 kwietnia 2021 r. eksportowe świadectwa zdrowia będą rozszerzone również na produkty pochodzenia zwierzęcego.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś