Puda: poprawki do ustawy odpowiadają na postulaty rolników
Poprawki do ustawy o ochronie zwierząt odpowiadają na postulaty rolników - powiedział w poniedziałek minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda. Wśród najważniejszych wymienił m.in. opóźnienie wejścia w życie ustawy i odszkodowania dla rolników za utracone zyski po wejściu ustawy o ochronie zwierząt.
Jak zaznaczył szef resortu rolnictwa w TVP Info do uchwalonej we wrześniu przez Sejm z inicjatywy PiS nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która zakłada zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika oraz ograniczenie uboju rytualnego tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, są cztery najważniejsze poprawki.
Rząd chce zmienić "piątkę dla zwierząt". Minister przedstawił propozycje
Jak zaznaczył przesunięcie terminu wejścia w życie przepisów dotyczących uboju rytualnego i ferm zwierząt futerkowych na 1 stycznia 2022 r. - Takie vacatio legis spowoduje, że producenci, przedsiębiorcy rolni, hodowcy, będą mogli lepiej się przygotować.
I najważniejsza poprawka dotycząca rekompensat. - Chodzi o to żeby zabezpieczyć małych rolników. O szczegółach rekompensat jeszcze za wcześnie, żeby mówić, bo jeszcze nie wiemy, jaką ostateczną wersję przedstawią senatorowie - powiedział.
Dodał, że poprawka złożona przez PiS przewiduje rekompensaty, które będą dotyczyć wszystkich tych rolników i przedsiębiorców, którzy w wyniku wejścia w życie ustawy utracą zyski w wyniku zmiany działalności lub jej zamknięcia. - Chodzi o to, żeby zrekompensować rolnikom straty w zysku - podkreślił.
.@GrzegorzPuda: Myślę, że rolnicy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że próbujemy z nimi rozmawiać i chcemy zabezpieczyć ich interes#GośćWiadomości #wieszwięcej #PiątkaDlaZwierząt @MRiRW_GOV_PL pic.twitter.com/ZFS4oWTPwL
— portal tvp.info 🇵🇱 (@tvp_info) October 12, 2020
Senacka komisja rolnictwa: należy odrzucić "piątkę dla zwierząt"
Minister przypomniał też, że większość społeczeństwa w Polsce sprzeciwia się ubojowi rytualnemu, a ponad 70 proc. popiera zakaz hodowli zwierząt na futra. Zaznaczył, ze środowisko rolnicze jest inne niż środowisko miejskie.
Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ogranicza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.
Szef resortu rolnictwa odniósł się również do kwestii środków unijnych dla rolnictwa w nowej perspektywie budżetowej. Jak zaznaczył, jednym z priorytetów resortu jest, żeby w nowej perspektywie mali rolnicy mogli otrzymywać jak najwięcej środków europejskich.
- Teraz sytuacja wygląda tak, że kto jest większy ten dostaje więcej, moim zdaniem jest to niesprawiedliwe - powiedział.
Jak dodał, ważne jest, żeby z tych środków korzystali i mniejsi, i duzi oraz żeby ograniczyć wkład rolników w pozyskanie tych środków, aby nie musieli na ten cel zaciągać kredytów, które potem będą musieli spłacać.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś