Promują warzywa i owoce. To samo zdrowie i trzeba jeść 5 porcji dziennie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Katarzyna Fiuk PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-09-2017,8:05 Aktualizacja: 20-09-2017,8:26
A A A

Naszym celem jest propagowanie idei "5 porcji" związanej z rolą owoców, warzyw i ich przetworów, w tym soków, w żywieniu człowieka, a także właściwej polityki prozdrowotnej - mówili uczestnicy XIII Międzynarodowego Kongresu Promocji Warzyw i Owoców.

Dwudniowa impreza organizowana jest wspólnie przez Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) i Międzynarodowy Sojusz Organizacji i Stowarzyszeń na rzecz "5 porcji" (ang. International Alliance of Associations and Movements "5 a day" - AIAM5).

dynie, uprawa dyni, uprawa warzyw

Gigantyczne warzywa w Raciborzu

Trzykilogramowy burak, dziesięciokilogramowa kalarepa, 366-kilogramowa dynia – to tylko niektóre osiągnięcia Piotra Holewy – działkowca z Raciborza w woj. śląskim, którego pasją jest uprawa gigantycznych warzyw. Jego...

Podczas kongresu przedstawiciele państw członkowskich sojuszu AIAM5 podpisali deklarację, w której zobowiązano się wspierać wszelkie działania oraz inicjatywy promocyjno-informacyjne, mające na celu zwiększenie spożycia warzyw i owoców poprzez wymianę dobrych praktyk, w szczególności popularyzację idei "5 porcji".

Zdaniem organizatorów, jest to szczególnie ważne, ponieważ "warzywa i owoce mają realne znaczenie w walce z chorobami dietozależnymi oraz chorobami niezakaźnymi".

W dokumencie członkowie Sojuszu zobowiązują się m.in. do wspierania inicjatywy Międzynarodowego Roku Warzyw i Owoców poprzez skierowane do krajowych rządów działań podejmowanych w ramach Globalnego Planu Działania na rzecz Zapobiegania i Kontroli Chorób Niezakaźnych 2013-2020 (Global Plan of Action for the Prevention and Control of NCDs 2013-2020).

owoce, warzywa, bronisze, ceny warzyw, ceny owoców, małgorzata skoczewska

Na rynku jest mało owoców, a dużo warzyw i... grzybów

W tym roku będzie mniejsza podaż jabłek, gruszek i śliwek, a to oznacza dla konsumentów wyższe ceny. Dużo jest natomiast warzyw i grzybów - informuje Małgorzata Skoczewska, rzecznik rynku hurtowego w Broniszach. Powodem mniejszej...

Co roku kongres odbywa się w innym miejscu na świecie, co - zdaniem organizatorów - gwarantuje m.in. możliwość nawiązania relacji z różnymi krajami na świecie i wymianę wiedzy oraz doświadczeń w zakresie wdrażania programów promocji warzyw i owoców, jak również praktycznych rozwiązań handlowych i logistycznych. Ponadto jest szansą na wypracowanie międzynarodowych standardów.  

Jak wskazywali organizatorzy, "warzywa i owoce powinny stanowić podstawę zbilansowanej diety, niestety niskie spożycie produktów z tych grup stanowi problem globalny". W większości krajów w Europie i na świecie nie spożywa się owoców i warzyw w wystarczających ilościach, konsumpcja jest niższa niż rekomendowane przez WHO minimum 400 g dziennie na osobę.

"Podpisując Deklarację każde z państw, także Polska, zobowiązuje się, że owoce i warzywa należy uznać za priorytet w politykach promocji zdrowia oraz politykach zapobiegania chorobom związanym z odżywianiem i kontroli nawyków żywieniowych" - powiedział Julian Pawlak, prezes zarządu Stowarzyszenia Krajowej Unii Producentów Soków.

Dodał, że deklaracja zobowiązuje Polskę m.in. do dbania o poprawę warunków ekonomiczno-społecznych, wspierania lokalnej produkcji rolnej oraz edukacji w zakresie żywienia.

Prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie powiedział, że dzięki prowadzonym w Polsce programom edukacyjnym otyłość wśród dzieci spadła o 3 proc. Jego zdaniem pokazuje to, że "inwestycje w programy informacyjne zwracają się w postaci polepszenia stanu zdrowia".
 

Poleć
Udostępnij