Polska jednym z ważniejszych krajów dla rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-05-2022,8:05 Aktualizacja: 13-05-2022,12:44
A A A

Podczas rozpoczęcia 33. Sesji Regionalnej Konferencji FAO w Łodzi Qu Dongyu, dyrektor Organizacji ds. Wyżywienia Rolnictwa powiedział, że rośnie znaczenie naszego kraju w produkcji żywności. - Polska stała się jednym z ważniejszych krajów dla rolnictwa - zaznaczył.

W inauguracji łódzkiej konferencji FAO uczestniczyli ponadto m.in. Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa; Zbigniew Rau, szef MSZ oraz Janusz Wojciechowski, komisarz ds. rolnictwa UE.

Henryk Kowalczyk, Qu Dongyu, bezpieczeństwo żywnościowe świata

Bezpieczeństwo żywnościowe coraz bardziej zagrożone

Polska oczekuje zaangażowania FAO w zakresie analiz i propozycji rozwiązań dotyczących wsparcia rolnictwa w Ukrainie - powiedział Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Szef resortu spotkał się z Qu Dongyu, dyrektorem generalnym FAO, który...

W przemówieniach inaugurujących sesję podkreślano znaczenie debaty o konsekwencjach agresji Rosji na Ukrainę dla światowego rolnictwa i gospodarki żywnościowej. Dongyu podkreślił, że rośnie znaczenie naszego kraju w produkcji żywności. - Polska stała się jednym z ważniejszych krajów dla rolnictwa. Jest to również jedno z najbardziej konkurencyjnych państw dla rolnictwa i produkcji żywności w Europie - wskazał szef FAO.

Kowalczyk zwrócił uwagę na rangę problemów, które mają być omawiane na sesji. - W związku z trudną sytuacją ekonomiczną i polityczną, w jakim znalazł się świat i nasz region, chciałbym aby ta konferencja umożliwiła znalezienie rozwiązań tych problemów. Jeszcze przed wybuchem pandemii, perspektywy zrównoważonego rozwoju były zagrożona, a skutki pandemii pogorszyły sytuację - stwierdził.

Minister rolnictwa dodał, że rosyjska inwazja na Ukrainę, która jest znaczącym producentem żywności na świecie, generuje kolejne zagrożenie również dla rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego. - Tym większe znaczenie mają inicjatywy w ramach ONZ i współpraca z FAO, które jest najważniejszym światowym forum dotyczącym standardów i wytycznych w zakresie systemów żywnościowych. Konferencje regionalne pozwalają na uwzględnienie specyfiki i potrzeb regionalnych grup członkowskich w pracach organizacji - wskazał.

Polityk podkreślił, że ważne jest, aby FAO zostało wrażliwe na potrzeby państw członkowskich. Przypomniał, że realizując założenia Wspólnej Polityki Rolnej UE, polskie rolnictwo i sektor rolny są dobrym przykładem modernizacji, czego wymiernym dowodem jest wzrost wartości eksportu produktów rolno-spożywczych.

Utworzona w 1945 roku FAO - zajmująca się walką z biedą i głodem oraz podnoszeniem dobrobytu poprzez redystrybucję żywności i rozwój obszarów wiejskich - ma swoją siedzibę w Rzymie.
 

Poleć
Udostępnij