Pogoda pożarowa. Leśnicy apelują o nieużywanie ognia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (bea) | redakcja@agropolska.pl
04-06-2015,11:30 Aktualizacja: 04-06-2015,11:09
A A A

W prawie całym kraju stopień zagrożenia pożarowego w lasach jest duży, lub średni - poinformował PAP Instytut Badawczy Leśnictwa. Leśnicy apelują więc o nieużywanie ognia w lesie i jego otoczeniu. W pierwszych dwu dniach czerwca w lasach wybuchło 100 pożarów.

Prognozy pogody na najbliższe dni przewidują utrzymywanie się wysokich temperatur, a więc należy liczyć się z dalszym wzrostem zagrożenia pożarowego - alarmuje Alicja Klimczyk z Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL. Przelotne opady deszczu i burze tylko chwilowo i lokalnie mogą zmniejszyć zagrożenie pożarowe - zaznaczyła.

lesnicy_obserwacje

Kamery, wieże obserwacyjne – leśnicy walczą z pożarami

Pożary lasów powstają od płomieni na łąkach. I odwrotnie, pożoga w lasach może szybko rozprzestrzenić się na użytkowane rolniczo tereny. Leśnicy próbują temu zapobiegać lub chociaż ograniczać takie zagrożenia. Strażacy w całej Polsce...

Leśnicy określają obecne warunki atmosferyczne, jako "pogodę pożarową". Temperatura przekracza 22 stopni Celsjusza, jest sucho - wilgotność powietrza spada poniżej 46 proc. Wilgotność ściółki w lasach to teraz mniej niż od 11 proc. a większość pożarów wybucha już poniżej 30 proc.

Przed Bożym Ciałem i długim weekendem leśnicy przypominają o właściwym zachowaniu się w lesie i proszą o ostrożność w posługiwaniu się ogniem w jego otoczeniu, szczególnie na polach i łąkach. Podkreślają, że wypalanie traw jest zabronione, a w lasach i w odległości mniejszej niż 100 metrów od lasu nie wolno palić ognisk, używać otwartego ognia oraz wypalać śmieci i pozostałości roślinnych.

Apele nie pomagają. Setki pożarów każdego dnia

Na nic się zdają kolejne komunikaty o tym, jak bardzo szkodliwe i niebezpieczne jest wypalanie traw. Straż pożarna w całym kraju ma mnóstwo pracy. Codziennie ratownicy są wzywani do gaszenia kilkuset groźnych pożarów. Rekordy pod tym...

Najbardziej sucho w lasach jest w pasie biegnącym przez całą Polskę z południowego zachodu na północny wschód - od woj. dolnośląskiego do podlaskiego przez lubuskie, wielkopolskie, łódzkie, kujawsko-pomorskie i południe pomorskiego oraz północną część mazowieckiego.

Aktualizowaną każdego dnia mapę zagrożenia pożarowego lasu można znaleźć w internecie www.ibles.waw.pl/bazy/pozary/index.php.


 

Poleć
Udostępnij