Podpisano ważne porozumienie. Rolnictwo może sporo zyskać
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) podpisały porozumienia o współpracy w zakresie wspierania działań innowacyjnych i rozwojowych w rolnictwie i na obszarach wiejskich.
Porozumienie podpisali Piotr Serafin, szef KOWR oraz prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR w obecności Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa oraz Marcina Sekścińskiego, doradcy ministra nauki.
Innowacyjność to podstawa rozwoju rolnictwa
Podczas uroczystości szef resortu wskazał, że KOWR jest najważniejszą instytucją dla rozwoju rolnictwa musi wykorzystać swój potencjał i szanse.
- Instytucja powstała, by wspierać rolnictwo w przekształceniach. Ma szukać nowych pomysłów na rolnictwo, organizowanie i integrowanie rynków, na rozwój eksportu żywności, tworzyć nowe produkty - podkreślił.
Polityk wyjaśnił, że chodzi o wdrażanie takich rozwiązań technicznych, technologicznych czy organizacyjnych, które mają w nowatorski sposób rozwiązywać problemy.
- Jestem przekonany, że polskie rolnictwo (...) pomimo problemów, może być szansą dla całej gospodarki - powiedział.
Zdaniem prof. Chorowskiego, podpisanie porozumienie jest potwierdzeniem tezy, że "NCBR jest dla wszystkich, którzy prowadzą jakąkolwiek działalność gospodarczą, a rolnictwo jest najistotniejszym elementem gospodarki, bo odpowiada za bezpieczeństwo żywnościowe kraju i za transfer nowych technologii do najbardziej rozproszonego środowiska".
[WIDEO] Wystąpienie ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego w centrali KOWR
Rolnicy oczekują innowacji, które pomogą im zwiększyć plony
Szef NCBR zauważył, że rolnictwo polskie jest bardzo zróżnicowane, dlatego oferta nowych technologii też musi być zróżnicowana. Jego zdaniem, Polska ma szanse na przeskoczenie w nowe technologie z pominięciem niektórych wcześniej wdrażanych rozwiązań.
Takim ciekawym rozwiązaniem jest rolnictwo precyzyjne, w którym są wykorzystywane dane satelitarne. Za ich pomocą wprowadzanych do nowoczesnych maszyn rolniczych można np. nawozić nie całą uprawę, ale tylko te miejsca, gdzie jest taka potrzeba.
- KOWR został stworzony by wspierać rolników i podpisane porozumienie jest pierwszym krokiem, że realizujemy misję - powiedział Serafin. Zapowiedział, że w kolejnym miesiącu zostanie podpisane kolejne porozumienie, tym razem dotyczące platformy żywnościowej, która będzie pomagać rolnikom w sprzedaży ich produktów rolnych.
Współpraca KOWR i NCBR ma polegać na doskonaleniu zarządzania przez realizację programów regionalnych i krajowych oraz wspólnych inicjatyw bezpośrednio przekładających się na podniesienie innowacyjności gospodarki w sektorze rolno-spożywczym.
Innowacyjność w rolnictwie musi wynikać z potrzeb rynku
Obie instytucje będą ponadto promowały idee innowacyjności, transfer nowoczesnych technologii do gospodarki oraz podniesienia świadomości kadry badawczo-rozwojowej w zakresie znaczenia ochrony własności intelektualnej dla zastosowania nowoczesnych rozwiązań w branży rolno-spożywczej.
"Kluczowymi wyzwaniami stojącymi przed polskim rolnictwem są zapewnienie wzrostu produktywności przy niższych nakładach, a tym samym zwiększenie jego konkurencyjności przez poprawę dochodowości gospodarstw rolnych, integrację i skracanie łańcucha żywnościowego oraz bardziej sprawiedliwy podział wartości w tym łańcuchu. Wymaga to efektywnego wdrażania rozwiązań innowacyjnych przez współpracę pomiędzy sektorem naukowo-badawczym, administracją i przedsiębiorstwami sektora rolno-spożywczego oraz wdrażanie praktycznych rozwiązań naukowych w rolnictwie i sektorze rolno-spożywczym" - czytamy w informacji prasowej.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś