Podczas Święta Chleba promowane będzie dobre pieczywo
Statystyczny Polak zjada rocznie niespełna 50 kg pieczywa. Zdaniem piekarzy, coraz więcej osób sięga po produkty droższe i lepszej jakości. W sobotę w Poznaniu walory dobrego pieczywa promowane będą podczas 18. Święta Chleba.
Z roku na rok w kraju maleje liczba piekarni. Jak powiedział Stanisław Butka, prezes Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP w Polsce działa ok. 9,5 tys. takich zakładów. - Otwierają się nowe, ale i tak liczba piekarni kurczy się o ok. 300-500 rocznie. Będzie ich jeszcze mniej, bo jemy mniej pieczywa. Przy obecnym spożyciu - piekarni wciąż jest zbyt dużo - powiedział.
Jedzenie chleba wyjdzie nam na zdrowie. Eksperci nie mają wątpliwości
Zdaniem Butki, po latach wyraźnego spadku ilości spożywanego pieczywa w Polsce, obecnie sytuacja ustabilizowała się. Jak stwierdził, szacunki wskazują, że Polacy jedzą przeciętnie ok. 47-49 kg pieczywa rocznie.
- Coraz więcej osób przekonuje się do droższego, dobrego pieczywa rzemieślniczego. Mamy i takich klientów, którzy kupują pieczywo po 20 zł za kilogram. Rośnie też wiedza na temat walorów pieczywa ciemnego - powiedział.
Zdaniem piekarzy, wciąż wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy z różnicy pomiędzy tanimi produktami oferowanymi przez wiele sieci handlowych a dobrym pieczywem, wytwarzanym w piekarniach rzemieślniczych. - Od 10 lat walczymy o to, by było rozróżnienie między chlebem i wyrobami chlebopodobnymi - powiedział Butka. Jak dodał, na razie starania te nie przyniosły rezultatu.
- Pewnym sukcesem jest wymóg umieszczania informacji przy produktach, które były najpierw zamrożone, później rozmrożone i podpieczone. Ale nie zawsze i nie wszędzie te informacje są umieszczane tak, by klienci je widzieli - dodał Piotr Koperski z zarządu Stowarzyszenia.
Raport IJHAR-S: Chleb zwykły – taka nazwa nie wystarczy
Piekarze skarżą się też na brak chętnych do nauki fachu. Ich zdaniem, młodzi ludzie i ich rodzice często przedkładają zdobycie wyższego wykształcenia nad naukę zawodu.
- Ostatnio sytuacja nam się nieco poprawiła, w Poznaniu mamy kilkunastu uczniów, którzy poznają zawód piekarza. To efekt prowadzonej w gimnazjach Poznania i powiatu poznańskiego promocji zawodów rzemieślniczych - powiedział PAP Koperski.
Promocji pieczywa dobrej jakości, spożywania produktów zbożowych i popularyzacji zawodu piekarza służy organizowane 3 września w Poznaniu po raz 18. Święto Chleba. Zaplanowano występy artystyczne, prezentacje nowości piekarni z Poznania i regionu, będą też pokazy wypieku i degustacje.