Ośmiu młodych naukowców przez trzy lata będzie prowadzić zaawansowane badania, a także uczestniczyć w specjalistycznych kursach - realizowanych na wszystkich uczelniach wchodzących w skład konsorcjum.
Ośmiu doktorantów reprezentujących uczelnie z całej Europy będzie uczestniczyć w pierwszych międzynarodowych studiach doktoranckich z browarnictwa i słodownictwa. Specjalistyczną wiedzę zdobędą oni w uniwersytetach, browarach i innych firmach sektora piwowarskiego.
Liderem konsorcjum, które realizuje program, jest Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. W projekcie uczestniczą też Uniwersytet Kopenhaski, Uniwersytet w Nottingham, belgijski Uniwersytet w Ghent, Katolicki Uniwersytet w Leuven oraz Techniczny Uniwersytet w Berlinie. Przedsięwzięcie koordynuje przedstawiciel krakowskiej uczelni dr hab. inż. Aleksander Poreda.
Na organizowane po raz pierwszy Lubelskie Targi Piw Rzemieślniczych przyjechało 30 browarów z całego kraju. Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych przygotowało cykl wykładów na temat piwa: „Jak uwarzyć swoje pierwsze...
We wtorek w Uniwersytecie Rolniczym odbyła się inauguracja projektu. Jak ocenił koordynator, studia z browarnictwa i słodownictwa w ramach projektu European Joint Doctorate Food Science mają charakter pionierski i innowacyjny.
- Głównym celem projektu jest wykształcenie młodych specjalistów w rozwijającym się dynamicznie przemyśle browarniczym, którzy nie tylko będą prowadzić zaawansowane badania naukowe, ale przede wszystkim w przyszłości wdrożą innowacyjne zastosowania do przemysłu piwowarskiego w Polsce i na świecie - zaznaczył dr hab. Poreda.
Ośmiu młodych naukowców przez trzy lata będzie prowadzić zaawansowane badania, a także uczestniczyć w specjalistycznych kursach - realizowanych na wszystkich uczelniach wchodzących w skład konsorcjum.
Praktyczne doświadczenie zdobędą w różnych instytucjach oraz zakładach przemysłu spożywczego w Europie, m.in. Instytucie Browarnictwa VLB Berlin, angielskiej firmie FlavorActiV Limited, duńskim koncernie piwowarskim Carlsberg Group, czy belgijskiej wytwórni słodu Boortmalt.
Kufle, dzbany i butelki, używane do serwowania piwa, pochodzące z okresu do XVII do XX w., to część eksponatów znajdujących się na wystawie przedstawiającej historię wrocławskiego browarnictwa, którą w czwartek otwarto w Muzeum...
Po zakończeniu studiów młodzi naukowcy otrzymają łączony stopień doktora z zakresu nauk o żywności i/lub inżynierii, oraz wspólny dyplom wydany przez co najmniej dwie uczelnie uczestniczące w projekcie.
Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków Komisji Europejskiej w programie Horyzont 2020, a całkowity jego budżet wynosi ponad 2 mln euro.
Miesięczne stypendium dla jego uczestników ma wartość 2,5 tys. euro. Rekrutacja doktorantów rozpocznie się na przełomie listopada i grudnia. Będzie miała charakter otwarty, co oznacza, że o miejsca mogą się ubiegać młodzi naukowcy z różnych kontynentów.