Papiernie mogą stać się źródłem surowca dla rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marek Szczepanik PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-03-2019,13:10 Aktualizacja: 25-03-2019,13:19
A A A

Opolska firma Envipro prowadzi badania nad użyźnianiem gleby przy pomocy surowców pozyskiwanych przy okazji produkcji papieru. Prezes Wojciech Musiał mówi, że w miesiącu papiernie mogą dostarczyć ponad 20 tys. ton surowca traktowanego dziś jako odpad.

Zajmująca się problematyką wykorzystania różnego rodzaju odpadów w gospodarce firma kilkanaście lat temu zainteresowała się możliwością wykorzystania ligniny i celulozy powstałej przy okazji produkcji papieru w budownictwie.

badanie pH gleby, laboratorium, laborantka, okręgowa stacja chemiczno-rolnicza

Przed nawożeniem zbadaj odczyn i zasobność gleby

Każdy rolnik powinien systematycznie badać swoje pola pod kątem zawartości składników pokarmowych i stosownie do wyników analiz opracować strategię efektywnego, bezpiecznego dla środowiska i zgodnego z przepisami prawa nawożenia....

Obecnie na terenie trzech śląskich województw prowadzone są praktyczne badania nad wykorzystaniem specjalnie opracowanej mieszanki do wzbogacania gleby na szeroką skalę.

- Polski przemysł papierniczy produkuje olbrzymie ilości surowca, który przez wiele lat traktowany był jako odpad. Na początku wieku opracowaliśmy specjalną mieszankę ligniny i celuzozy, którą dodaje się do cegieł zamiast trocin. To dzięki niej, po wypaleniu zmniejsza się przenikliwość cieplna cegieł - mówi Musiał.

- Od 2003 roku jest to metoda szeroko stosowana w Polsce i państwach z nami sąsiadujących, dzięki której przerobiono już ponad milion ton materiału wytwarzanego w papierniach Polski, Niemiec i Słowacji. Obecnie, po kilku latach testów laboratoryjnych i próbach technologicznych, rozpoczęliśmy program badawczy nad wykorzystaniem specjalnej mieszanki włókien celulozowych i glinki do polepszania jakości gleby na szeroką skalę - dodaje ekspert.  

gleba, laska glebowa, ściernisko

Uwaga na fałszowanie wyników badań gleby!

Krajowa Stacja Chemiczno-Rolnicza ostrzega przed fałszowaniem wyników badań gleby. Ma to związek ze stwierdzonymi przypadkami u niektórych podmiotów pobierających próbki gleby w gospodarstwach rolnych. W żadnej mierze...

Firma podaje, że przeprowadzone w Instytucie Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach badania potwierdziły przypuszczenia specjalistów o możliwości wykorzystania mieszanki w rolnictwie.

- Znaczna część gruntów w Polsce przez intensywną uprawę została pozbawiona części organicznych, a nawożenie nawozami sztucznymi powoduje zakwaszenie gleby. Problemem jest także niedobór wody, bo nie za bardzo ma ją co zatrzymać, zwłaszcza na glebach słabych. Dodanie do gleby odpowiednio spreparowanych włókien celulozy i glinki odkwasza glebę, dostarcza materiału organicznego na próchnicę i zatrzymuje wodę. I co najważniejsze, do ziemi wraca to, co wcześniej z niej zabraliśmy w postaci drzew wykorzystanych do produkcji papieru - podkreśla Musiał.

Od trzech lat firma prowadzi już badania na polach w trzech województwach południowo-zachodniej Polski. Docelowo technologia ma być wykorzystana na przemysłową skalę.

- Polska jest znaczącym producentem papieru w Europie. Według naszych szacunków, do ponownego wykorzystania nadaje się ponad 20 tysięcy ton surowca miesięcznie, a biorąc pod uwagę rosnące zużycie papieru, o brak dostaw nie powinniśmy się martwić. Najważniejsze, że dzięki nauce i pomysłowości znajdujemy sposoby na lepsze wykorzystywanie zasobów przyrody - powiedział Musiał.
 

Poleć
Udostępnij