Oferty pisemne, ograniczenie wielkości działek - izby chcą transparentności przy rozdysponowywaniu państwowych gruntów
W ocenie rolniczego samorządu, który wskazuje na grunty wracające z dużych dzierżaw do państwowego zasobu, stoimy w obliczu „ostatniej szansy na powiększenie małych gospodarstw rolnych”. W związku z tym potrzebne są przejrzyste i sprawiedliwe zasady rozdzielania tego areału.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) zwrócił się do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego z wnioskiem o określenie transparentnych zasad rozdysponowania gruntów powracających do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
RPO po raz kolejny za niekonstytucyjnością przepisów o wyłączaniu z dzierżaw 30 proc. ziemi rolnej
„W związku z wygasającymi umowami dzierżaw gospodarstw, które nie wyłączyły 30 proc. swoich dzierżaw na mocy przepisów ustawy z 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw, stoimy przed ostatnią tak dużą okazją do powrotu gruntów do Zasobu. Jest to również ostatnia szansa na powiększenie małych gospodarstw rolnych. Ponadto propozycje utworzenia ośrodków produkcji rolnej wzbudzają wiele kontrowersji wśród rolników, dlatego wnioskujemy o konsultacje z wojewódzkimi izbami rolniczymi w przypadku ich tworzenia” – czytamy w wystąpieniu KRIR.
Dalej izby proponują, aby rozdysponowanie tych nieruchomości nastąpiło w formie przetargów z ofertami pisemnymi, co ma zapewnić przejrzystość i uczciwość całego procesu.
„Dodatkowo sugerujemy, aby jedna działka przeznaczona dla jednego oferenta nie była większa niż 1,5-krotność średniej wielkości gospodarstwa w danym województwie. Uważamy, że takie rozwiązanie przyczyni się do zrównoważonego rozwoju rolnictwa i wsparcia mniejszych gospodarstw” – argumentuje rolniczy samorząd.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś