Obwody łowieckie jeszcze bez dzierżawców. Co z odszkodowaniami dla rolników?
W całym kraju trwają procedury podziału województw na obwody łowieckie i wyłaniania ich dzierżawców. Problem w tym, że dzikie zwierzęta również wyrządzają szkody w uprawach, za które nie ma kto zapłacić odszkodowań.
Na ten problem zwraca uwagę Krajowa Rada Izb Rolniczych w wystąpieniu do Michała Kurtyki, ministra klimatu i środowiska.
Wiemy, ile odszkodowań wypłacono za szkody łowieckie
Rolniczy samorząd zwrócił się o pilne uregulowanie kwestii dochodzenia odszkodowań za szkody łowieckie powstałe do czasu wyłonienia dzierżawcy obwodu łowieckiego.
Jak przypomina KRIR, zgodnie z ustawą Prawo łowieckie, podmiotami odpowiedzialnymi za szacowanie szkód wyrządzonych przez zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych oraz wypłacania odszkodowań są: Skarb Państwa na obszarze, który nie wchodzi w skład obwodu łowieckiego oraz dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich na terenach obwodów łowieckich.
Wypłaty rekompensat za szkody wyrządzone poza obszarami obwodów łowieckich dokonują zarządy województw. Dzierżawcy lub zarządcy obwodów przekazują zaś odszkodowania za szkody na terenach wchodzących w ich skład.
"Prawo łowieckie nie reguluje natomiast kwestii odpowiedzialności za szkody, które zostały wyrządzone przez zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych i zaistniały pomiędzy utworzeniem obwodu przez wydanie uchwały sejmiku województwa o podziale województwa na obwody łowieckie, stanowiącej akt prawa miejscowego, a jego wydzierżawieniem lub przekazaniem w zarząd. W tym okresie obwód łowiecki, mimo że został formalnie utworzony, nie uległ jeszcze wydzierżawieniu przez koło łowieckie lub nie został przekazany w zarząd. Powoduje to również wiele negatywnych następstw, takich jak brak polowań na dziki na danym obszarze oraz brak ochrony upraw rolniczych w krytycznym momencie, jakim jest wiosna" - wskazuje rolniczy samorząd.
Według niego jedynym sposobem dochodzenia roszczeń z tytułu szkód wyrządzonych przez zwierzęta łowne w uprawach w tym przejściowym okresie jest wejście na drogę sądową. A wiadomo jaki wiąże się z tym wysiłek czasowy i finansowy.
- Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym. Czekamy: redakcja@agropolska.pl