Obrońcy praw zwierząt: to przedsionek rzezi. Targi pod specjalnym nadzorem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-02-2017,10:15 Aktualizacja: 10-02-2017,10:59
A A A

Obrońcy praw zwierząt mają zastrzeżenia do warunków handlu końmi na Skaryszewskim Jarmarku Końskim "Wstępy". Oceniają, że to "przedsionek rzezi". Inspekcja weterynaryjna zapewnia o nadzorze, a samorząd o dobrych warunkach.

Warunki panujące na targowisku koni ciężkich w Skaryszewie k. Radomia były omawiane na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt. Skaryszewski jarmark co roku tradycyjnie rozpoczyna się w pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu. Wiąże się z tym jego nazwa - "Wstępy" od wstępnego poniedziałku Wielkiego Postu. Najbliższy ma odbyć się 6 i 7 marca.

Jarmark Koński "Wstępy", skaryszewo,  Ireneusz Kumięga, handel końmi

Skaryszewski Jarmark Koński "Wstępy" inny niż przed laty

Jarmark Koński "Wstępy", odbywający się od lat w pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu w Skaryszewie, zmienia się z tradycyjnego targu końmi w festyn ludowy. Co roku na handel trafia mniej zwierząt, a poszerza się oferta stoisk z...

Scarlett Szyłogalis z Fundacji Tara wskazała, że jarmark skaryszewski to jeden z wielu targów końskich w Polsce. - Organizatorzy piszą, że tam są piękne wystawy, występy i cudownie można się zabawić. Tymczasem tam odbywa się przedsionek rzezi - zwożone są konie, które w większości są ładowane do wozów rzeźnickich, do TIR-ów - i wywożone na śmierć - oceniła.

Katarzyna Wawrzak z Głównego Inspektoratu Weterynarii powiedziała, że na jarmark od 2013 r. oddelegowywanych jest ponad 20 lekarzy weterynarii. Zapewniła, że podobnie będzie w tym roku. Przekazała, że z informacji uzyskanych od terenowych organów inspekcji wynika, że do nadzoru planuje się wyznaczyć 10 lekarzy z powiatowego inspektoratu w Radomiu.

Dodała, że także mazowiecki wojewódzki lekarz weterynarii planuje dodatkowo oddelegować 20 inspektorów z innych powiatów. - Oprócz tego będzie także 10 lekarzy tzw. wolnej praktyki wyznaczonych do sprawowania nadzoru - zapowiedziała. Trzy gabinety działające na terenie gminy Skaryszew zaoferowały całodobową opiekę lekarsko-weterynaryjną podczas targów.

Przedstawicielka inspekcji, odnosząc się do sygnalizowanych przez obrońców zwierząt nieprawidłowości, zachęcała, by zgłaszać je na bieżąco, bo po kilku latach trudno je zweryfikować. Zobowiązała się, że przekaże szefostwu sygnały i przed jarmarkiem zostanie zorganizowane spotkanie w sprawie podejrzeń dotyczących nienależytego sprawowania nadzoru.
konie, system płatności bezpośrednich, dopłaty do koni, pieniądze, minister rolnictwa

Będą dopłaty do produkcji koni? Minister obiecuje pomóc

Konie objęte systemem płatności bezpośrednich już od 2018 roku? Ministerstwo rolnictwa zapowiada gruntowne przeanalizowanie możliwości prawnych w tym kierunku. Taką deklarację złożył szef resortu Krzysztof Jurgiel, który wraz z wiceministrem...

Roman Kumięga, burmistrz miasta i gminy Skaryszew powiedział, że targi "Wstępy" przechodzą w ostatnich latach olbrzymie przeobrażenie. - Samorząd podejmuje bardzo wiele działań związanych z poprawą dobrostanu zwierząt w ramach tego wydarzenia - zapewnił.

Podkreślił, że targowisko spełnia wszystkie wymagania, które wynikają z ustawy, a nawet więcej. - Z roku na rok te warunki modelujemy, poprawiamy. (...) Prezentacja i handel końmi to tylko wycinek wydarzenia, który obejmuje - powiedzmy - 20 proc. powierzchni handlowej i różnorodności asortymentowej - dodał.

Burmistrz powiedział, że ma świadomość, że część koni ze Skaryszewa jedzie na rzeź, "ale ustawodawstwo jest takie, jakie jest, i jest to dziedzina gospodarki rolnej dopuszczalna".

- Dla mnie jest rzeczą ważną, aby zwierzęta nie cierpiały, i to, co jest zgodne z prawem, żeby odbywało się w pełnym poszanowaniu tych zwierząt. Chcę wyraźnie zaznaczyć, że nie można mówić o Skaryszewie jako o piekle i rzezi koni polskich - dodał i zaprosił posłów do odwiedzenia targów.

Poleć
Udostępnij