Obligatoryjne składki na spółki wodne? Resort tłumaczy dlaczego "nie"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
31-08-2022,10:50 Aktualizacja: 31-08-2022,11:26
A A A

Świadczenia na rzecz spółki wodnej nie mogą mieć charakteru powszechnego - przekonuje Paweł Jabłoński, zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej Ministerstwa Infrastruktury.

Kwestia gospodarowania rowami melioracyjnymi, funkcjonowania spółek wodnych itd. wciąż jest w Polsce nie do końca uregulowana. W ostatnich latach proponowane były różne rozwiązania problemu, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło.

melioracja, woda

Woda dla rolnictwa? Potrzebny przegląd urządzeń melioracyjnych

Między innymi konieczność szczegółowej inwentaryzacji urządzeń melioracyjnych to zdaniem opolskiego samorządu rolniczego klucz do poprawy tak ważnej dla rolników gospodarki wodnej. Resort infrastruktury zapowiada, że takie działanie...

Ostatnio w tej m.in. sprawie interweniował opolski samorząd rolniczy, proponując np. obligatoryjność składek na spółki wodne - i to od ogółu społeczeństwa, nad czym miałyby czuwać urzędy gmin.

Ministerstwo Infrastruktury w odpowiedzi wskazuje na projektowane przepisy, które w założeniu miałyby wyeliminować problemy organizacyjne w spółkach wodnych przez:

  • usprawnienie ściągalności składek członkowskich - przez wykluczenie członka spółki wodnej w przypadku braku zapłaty zaległych składek przez ustalony okres i następnie uzyskiwanie od takiego podmiotu środków w trybie administracyjnym (instytucja ma umożliwić spółkom wodnym wyegzekwowanie składek bez potrzeby wszczynania kosztownych procesów cywilnych)
  • likwidację faktycznie niefunkcjonujących przez dłuższy czas spółek wodnych, tzw. spółek duchów - przez weryfikację działalności istniejących spółek i wszczynanie z urzędu postępowań likwidacyjnych

    woda, beczkowóz, wieś

    NIK: Zmarnowane miliardy litrów wody na wsiach

    Konsekwencją braku kontroli sieci wodociągowych na terenach wiejskich były liczne awarie i związane z nimi ogromne straty wody. Problemy z jakością wody wystąpiły aż w 80 proc. skontrolowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli...
  • rozwiązanie problemu następstwa prawnego członków spółek wodnych - przez konieczność uzależnienia następstwa prawnego od złożenia w tym zakresie deklaracji, a także zapewnienie spółkom wodnym prawnego instrumentu pozyskiwania informacji o następcach prawnych członka spółki wodnej
  • wprowadzenie odpowiedzialności członków zarządu spółki wodnej za jej zobowiązanie ponoszone z tytułu likwidacji spółki, stosunku pracy lub danin publicznych, w przypadku gdy egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna w przypadku jej likwidacji (obecnie za zobowiązanie spółki odpowiada spółka całym swym majątkiem, zaś odpowiedzialność wspólników spółki wodnej oraz zarządu jest wyłączona)

"Spółki wodne są niepublicznymi formami organizacyjnymi, które nie działają w celu osiągnięcia zysku, zrzeszają osoby fizyczne lub prawne na zasadzie dobrowolności. Tym samym nie mają przymiotu władz publicznych, a ich działanie co do zasady ukierunkowane jest na zaspokajanie wskazanych przepisami ustawy potrzeb członków w zakresie gospodarowania wodami" - wyjaśnia Paweł Jabłoński z MI.

woda ze ścieków komunalnych dla rolnictwa, susza rolnicza, Komisja Europejska, Virginijus Sinkevicius

Więcej wody z oczyszczonych ścieków komunalnych dla rolnictwa

Komisja Europejska opublikowała wytyczne, mające pomóc państwom członkowskim w stosowaniu przepisów, dotyczących bezpiecznego ponownego wykorzystania oczyszczonych ścieków komunalnych do nawadniania w rolnictwie. "Ponieważ...

Jak dodaje, składki opłacane na rzecz spółki wodnej mają charakter cywilnoprawny i są związane ze stosunkiem członkostwa w niej.

"Zatem tylko i wyłącznie członkowie spółki są zobowiązani do ich ponoszenia, zaś samo wykreślenie słowa ‘niepubliczny’ nie czyni ze spółki wodnej podmiotu publicznego, właśnie z powodu dobrowolnego członkostwa w spółce wodnej oraz specyfiki jej funkcjonowania w obszarze stosunków cywilnych, a nie władztwa administracyjnego. Tym samym świadczenia na rzecz spółki wodnej nie mogą mieć charakteru powszechnego, gdyż mogą dotyczyć jedynie podmiotów, które odnoszą korzyści z urządzeń spółki wodnej lub przyczyniają się do zanieczyszczenia wód, dla których ochrony spółka została utworzona" - argumentuje urzędnik z resortu infrastruktury.

Jednocześnie zastrzega, że projekt ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy - który zawiera wyżej wymienione rozwiązania - w wyniku przeprowadzonych uzgodnień i konsultacji może ulec modyfikacjom, także w zakresie proponowanych zmian z obszaru spółek wodnych.
 

Poleć
Udostępnij