NIK przyjrzy się bezpłatnemu przekazywaniu ziemi z państwowego zasobu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
23-01-2024,13:10 Aktualizacja: 23-01-2024,23:53
A A A

Nieodpłatne przekazywanie nieruchomości rolnych z państwowego zasobu, system nadzoru nad bezpieczeństwem żywności czy wykorzystanie biogazu do wytwarzania energii – m.in. te kwestie trafią pod lupę Najwyższej Izby Kontroli (NIK).

W planie pracy NIK na 2024 rok - podobnie jak było to w latach poprzednich - nie mogło zabraknąć tematów związanych z rolnictwem, leśnictwem czy ochroną środowiska.

Kontrola nadzoru nad żywnością

Pracownicy Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi NIK mają skontrolować funkcjonowanie spółek z większościowym udziałem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i nadzór nad ich działalnością. Pytanie definiujące cel główny kontroli brzmi: „Czy spółki z większościowym udziałem KOWR funkcjonowały prawidłowo i rzetelnie oraz czy nadzór właścicielski dyrektora generalnego KOWR nad nimi był prawidłowy i rzetelny?”.

nik, kontrola, nawozy, wprowadzanie nawozów, rynek nawozów, ministerstwo rolnictwa, piorin

NIK sprawdziła wprowadzanie nawozów na rynek. Dostało się ministerstwu i inspektorom

Postępowania ws. pozwoleń na wprowadzenie nawozów na rynek toczyły się przewlekle. Często nie zlecano badania poziomu zanieczyszczeń w nawozach i środkach wspomagających uprawę roślin (śwur). Tymczasem dochodziło do wprowadzenia na...

Ponadto kontrolerzy ci przyjrzą się kwestii nieodpłatnego przekazywania nieruchomości rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Mają przekonać się, czy KOWR działał w takich sprawach prawidłowo i rzetelnie.

Ten sam departament NIK zbada ponadto system nadzoru nad bezpieczeństwem żywności, sprawdzając, jak zajmują się nim organy administracji państwowej i czy nadzór ze strony ministra rolnictwa był odpowiedni.

Pod lupą - ochrona wód przed azotanami

Natomiast Departament Środowiska NIK ma wziąć pod lupę kwestię ochrony wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych. Chodzi o to, czy urzędnicy prawidłowo realizowali zadania z tym związane. Będą oni też sprawdzani pod kątem wypełniania przez Polskę zobowiązań wynikających z dyrektyw unijnych w sprawie ochrony dzikiego ptactwa oraz w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych, fauny i flory (to kwestia tworzenie i zarządzanie obszarami Natura 2000).

Ponadto Departament Gospodarki, Skarbu Państwa i Prywatyzacji NIK ma zaplanowaną kontrolę wykorzystania potencjału hydroenergetycznego w elektroenergetyce. A gdańska delegatura izby – badanie uwarunkowań prawnych przy lokalizacji i budowie elektrowni wiatrowych w Polsce.

nik, najwyższa izba kontroli, kontrola, raport, dzierżawa, poddzierżawa, zwrsp, ziemia

NIK z zastrzeżeniami do poddzierżawy państwowych gruntów

17 proc. poddzierżawionych nieruchomości oddano w poddzierżawę z naruszeniem przepisów wewnętrznych KOWR, co wynika z wzajemnego niedostosowania tych przepisów i ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami...

Sprawdzą finanse i działania leśników

Delegatura NIK w Katowicach będzie sprawdzać wykorzystanie biogazu dla celów wytwarzania energii, a ta w Kielcach przyjrzy się działaniom administracji w obszarze rozpoznania i zwalczania inwazyjnych gatunków obcych roślin i zwierząt w przyrodzie. Kontrolerzy z Olsztyna sprawdzą realizację programu „Granty PPGR – Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym”, a ci z Opola to, czy Lasy Państwowe prawidłowo i rzetelnie zarządzają majątkiem i gospodarują środkami finansowymi.

Delegatura w Zielonej Górze będzie z kolei dociekać, czy Lasy Państwowe prawidłowo i rzetelnie realizowały działania zmierzające do dostosowania gospodarki leśnej do zmian klimatycznych. Ma też znaleźć odpowiedź na pytanie, czy rzetelnie prowadzono działania na rzecz ograniczenia bezdomności zwierząt.

Poleć
Udostępnij