Naukowcy ocenili populację winniczka. W kwietniu ruszy zbiór
W tym sezonie w województwie lubuskim będzie można zebrać 150 ton ślimaków winniczków. Limit wynikający z częściowej ochrony tego mięczaka jest taki sam, jak w poprzednim roku. Zbiór potrwa od 20 kwietnia do końca maja.
- Osoby i firmy zainteresowane zbiorem i przetwarzaniem winniczka muszą mieć na to pozwolenie wydawane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. W przypadku woj. lubuskiego wskazane jest, by ze względów organizacyjnych wniosek złożyć do końca marca - poinformowała Joanna Markow z RDOŚ w Gorzowie Wlkp.
Ponownie będzie można zbierać winniczki
Dodała, że na zlecenie RDOŚ naukowcy z zakładu zoologii ogólnej Instytutu Biologii Środowiska Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dokonali oceny liczebności i rozmieszczenia populacji tego ślimaka w woj. lubuskim. Specjaliści uznali, że zbiór jest możliwy na obszarze całego regionu, ale zaproponowali limity dla poszczególnych gmin.
W tym sezonie największe ilości (do 10 ton) będzie można zebrać na obszarze 17 gmin (Lubiszyn, Kłodawa, Bogdaniec, Drezdenko, Skwierzyna, Lubniewice, Gubin, Żagań, Kożuchów, Zabór, Kargowa, Trzebiechów, Zielona Góra, Szczaniec, Zbąszynek, Babimost i Dąbie).
Z kolei najmniej ślimaków (do tony) będzie można zebrać na terenie 6 gmin: Santok, Torzym, Bytnica, Brzeźnica, Wymiarki i Łęknica.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami mięczaków nie można pozyskiwać na terenie parków narodowych i rezerwatów przyrody.
Zbiór winniczków ograniczony do 150 ton
Ponadto nie można zbierać ślimaków, których muszla ma mniej niż 30 mm średnicy. Mniejsze osobniki, nawet jeśli przypadkowo trafią do skupu, muszą zostać wypuszczone na wolność w miejscach gwarantujących im przetrwanie.
W zeszłym roku w regionie pozyskano zaledwie 11,6 tony winniczka i był to najgorszy wynik na przestrzeni kilkunastu minionych lat. Wpływ na to miała głównie pogoda. Niskie temperatury oraz niska wilgotność występujące wczesną wiosną ograniczają rozpoczęcie aktywności życiowej ślimaków, przedłużając tym samym okres ich hibernacji.
Najlepsze miejsca do zbierania winniczków to: wilgotne lasy liściaste i mieszane, większe ogrody, parki, winnice, brzegi zbiorników wodnych, zarośla, przydroża i rumowiska.
Większość winniczków z Lubuskiego trafia na eksport do Europy Zachodniej. W skupie cena za kg tych ślimaków nie jest wysoka i od kilku lat utrzymuje się na poziomie ok. 2 zł.
Winniczek żyje około pięciu lat, osiągając dojrzałość płciową w wieku trzech lat. Jeden ślimak składa blisko 60 jaj. Młode przychodzą na świat w maju.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś