Najbezpieczniejsze gospodarstwo jest w Dobrzejewicach. Trafi tam ciągnik od KRUS
Ponad 200 zaproszonych gości z całej Polski wzięło udział 13 września w gali finałowej XXI edycji Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. W Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie ją zorganizowano, nagrodzono zwycięzców.
Dariusz Rohde, prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), która jest organizatorem konkursu, w swoim wystąpieniu podkreślił, że imponująca liczba uczestników dotychczasowych edycji pokazuje skalę działań prewencyjnych Kasy oraz to, że dzięki takim inicjatywom systematycznie wzrasta poziom bezpieczeństwa na polskiej wsi. Podziękował także uczestnikom konkursu za „(…)zaangażowanie, gotowość poddania swoich gospodarstw profesjonalnej ocenie oraz efektywne wdrażanie zasad ochrony życia i zdrowia w gospodarstwach rolnych”.
Znamy laureatów XVII Rankingu Spółdzielni Mleczarskich
Jak podkreśla w komunikacie Kasa, celem konkursu niezmiennie jest właśnie poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach rolnych. Od 2003 r. cieszy się on niesłabnącą popularnością – wzięły już w nim udział ponad 24 tysiące gospodarstw indywidualnych, w tym 987 w jego tegorocznej edycji. Współorganizatorami tegorocznej edycji byli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Tytuł najbezpieczniejszego gospodarstwa w kraju w 2024 r. (wraz z nagroda główną w postaci ciągnika) otrzymało gospodarstwo Eweliny i Piotra Gręźlikowskich z Dobrzejewic w gminie Oborowo (w województwie kujawsko-pomorskim).
„Rolnicy prowadzą gospodarstwo hodowlane o powierzchni 65 hektarów. Głównym kierunkiem produkcji jest hodowla zarodowa trzody chlewnej. Utrzymują stado liczące ponad 250 loch. Ich prosięta sprzedawane są na terenie całego kraju: hodowcom indywidualnym, grupom producentów oraz stacjom inseminacyjnym. Ponadto zwierzęta są eksportowane za granicę: na Litwę, Ukrainę i do Mołdawii. Na potrzeby paszowe hodowanych zwierząt uprawiane są zboża: pszenica, pszenżyto, jęczmień oraz kukurydza” – opisuje KRUS.
Rolniku, zadbaj o bezpieczeństwo przy ogrzewaniu! Tylko w październiku 70 osób zatruło się czadem, w tym dwie śmiertelnie
Drugie miejsce zdobyło gospodarstwo Elżbiety i Edmunda Nowińskich z Bratiana w gminie Nowe Miasto Lubawskie (w województwie warmińsko-mazurskim), które specjalizuje się w produkcji roślinnej. Na 18 hektarach gruntów ornych uprawiane są ziemniaki jadalne, rzepak i pszenżyto. Miejsce trzecie przyznano gospodarstwu Jolanty i Mateusza Kowalczyków z Chomętowa w gminie Trzebiatów (w województwie zachodniopomorskim), które obejmuje 130 hektarów ziemi i ma roślinny profil produkcji. Co roku uprawianych jest w nim ok. 15 hektarów buraków cukrowych i 20 hektarów ziemniaków jadalnych, na pozostałych gruntach są zasiewane zboża i rzepak.
Nagrodę specjalną głównego inspektora pracy za stosowanie udogodnień i rozwiązań technicznych zwiększających bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym otrzymali Edyta i Witold Stryczkowie z Łowców w gminie Chłopice (w województwie podkarpackim).
Przyznano także wyróżnienia specjalne w kategoriach:
- za organizację siedliska gospodarstwa rolnego - Anecie i Dariuszowi Kaczmarkom z Warszyc w gminie Zgierz (w województwie łódzkim);
- za stosowanie rozwiązań ułatwiających bezpieczne prowadzenie wielokierunkowej produkcji rolniczej, wykonanych we własnym zakresie - Agnieszce i Robertowi Filochowskim z Milewa Wielkiego w gminie Troszyn (w województwie mazowieckim);
- za prowadzenie gospodarstwa w sposób pozwalający na zapewnienie dobrostanu rodzinie - Barbarze i Tomaszowi Burbanom z Ligoty Wołczyńskiej w gminie Wołczyn (w województwie opolskim).
Wyróżnienia za udział w finale konkursu i stosowanie w praktyce zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym otrzymali:
Ponad 5 tysięcy wypadków zgłoszonych do KRUS w I półroczu
- Mieczysława i Jan Szurkałowie z Janowic w gminie Ruja (w woj. dolnośląskim),
- Małgorzata i Bogusław Sytowie z Poznania w gminie Serokomla (w woj. lubelskim),
- Żaneta i Adam Śliwińscy z Kowalów w gminie Rzepin (w woj. lubuskim),
- Justyna i Piotr Piechnikowie z Krzesławic w gminie Raciechowice (w woj. małopolskim),
- Anna i Mariusz Wnorowscy z Hermanów w gminie Tykocin (w woj. podlaskim),
- Franciszek i Ewa Kleinowie z Mostów w gminie Kosakowo (w woj. pomorskim),
- Brygida i Rajmund Pawełczykowie ze Skrzydłowic w gminie Pawonków (w woj. śląskim),
- Stanisław i Magdalena Skalmierscy z Nawarzyc w gminie Wodzisław (w woj. świętokrzyskim),
- Marzena i Paweł Stawscy z Czekanowa w gminie Ostrów Wielkopolski (w woj. wielkopolskim).
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś