Na rynku słodyczy spodziewane jest ożywienie. Zmieniają się nasze gusta

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-01-2018,15:25 Aktualizacja: 08-01-2018,15:35
A A A

W 2018 roku można spodziewać się ożywienia na rynku słodyczy - nasz ma wzrosnąć do 4,4 mld dolarów. - Wynika to z dobrej światowej koniunktury i oferty dostosowanej do zmieniających się gustów konsumentów - uważa Arkadiusz Drążek, dyrektor handlowy Zakładu Produkcji Cukierniczej "Brześć".

W ostatnich latach na polskim rynku słodyczy była stagnacja, wynikająca głównie z silnej, wewnętrznej konkurencji oraz rozdrobnienia. Sporym problemem był też import z Ukrainy.

słodycze, produkcja słodyczy, Niemcy, Europa, rynek słodyczy, produckja słodyczy w Polsce

Przychody ze sprzedaży słodyczy będą szybko rosły

Do 232 mld dolarów w 2022 r. wzrosną przychody ze sprzedaży słodyczy na świecie - wynika z raportu PKO BP. Polska jest 8. największym światowym eksporterem słodyczy, a wśród importerów zajmuje 14. miejsce. Jak wskazują...

Zdaniem dyrektora, choć słodycze ze Wschodu są niskiej jakości, to ich ceny są bardzo atrakcyjne ze względu na dostęp naszych sąsiadów do niższych cen cukru. Poprawę sytuacji może przynieść zniesienie limitowania produkcji surowca, które weszło w życie 1 października 2017.

Eksperci DnB Bank Polska szacują, że zmiana dotychczasowych, unijnych regulacji pozwoli europejskim firmom obniżyć koszty produkcji słodyczy o ok. 0,5 mld dolarów. Jednakże od kilku miesięcy obserwowany jest wzrost cen jaj, wynikający m.in. z rosnącego popytu na ich eksport, co przekłada się na topniejące zapasy na rynku wewnętrznym.

Ograniczeniu kosztów produkcji nie sprzyjają także rosnące ceny opakowań, ponadto zwiększają się też wydatki przeznaczane m.in. na wynagrodzenia pracowników, transport, jak i na marketing oraz promocję. - Oznacza to, że realna konkurencja z ukraińskimi producentami oraz odzyskanie części udziałów w rynku nadal będą stanowiły dla polskich producentów słodyczy spore wyzwanie - podkreśla Drążek.

produkcja słodyczy, rynek słodyczy, Andrzej Gartner, Polska Federacja Producentów Żywności

Polskie słodycze podbijają Chiny

Polskie słodycze cieszą się w Chinach coraz większym uznaniem, podobnie zresztą jak w innych krajach azjatyckich - mówi Andrzej Gartner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności. Rynek słodyczy w Polsce jest wart...

Zmieniają się trendy spożycia słodyczy. Konsumenci chcą słodyczy wysokiej jakości o różnorodnych smakach. Coraz większą popularnością cieszą się produkty wzbogacone zdrowymi składnikami z kategorii tzw. superfoods, np. nasionami i orzechami.

Jednocześnie ograniczana jest ilość sztucznych barwników, konserwantów i dodatków. W ostatnich można było zaobserwować mocny rozwój słodyczy z segmentu „premium” czy "de lux" w eleganckich opakowaniach z oryginalnymi smakami.

Według dyrektora, kolejne miesiące przyniosą dalszy rozwój "luksusowych" słodyczy, limitowanych, sezonowych serii łakoci, wyrobów rzemieślniczych opartych na tradycyjnych recepturach oraz słodkich produktów inspirowanych smakami z różnych stron świata.

To następstwo rewolucji kulinarnej i podróżniczej, która jest widoczna w kraju w ciągu ostatnich kilku lat.

Nestle, ekologia, fabryka, kargowa, środowisko, energia, inwestycje, Lion, Princessa

Producent popularnych słodyczy inwestuje w ekologię

W zakładzie produkcyjnym Nestle w Kargowej w woj. lubuskim, gdzie powstają m.in. batony Lion i wafelki Princessa, trwają prace mające na celu odzysk energii z komina pieca waflowego. Metamorfozę przechodzi także cały system wytwarzania ciepła. W...

Rosnąca świadomość klientów wymusi też na producentach słodyczy konieczność informowania o składzie produktów. Popularne staje się też tzw. "free form", czyli poszukiwanie wyrobów pozbawionych określonego składnika, np. glutenu czy składników pochodzenia zwierzęcego. - Podążając za trendami zachodnimi, polscy producenci także uwidaczniają skład swoich wyrobów, eksponując kluczowe składniki bądź ich wspomniany brak - zaznaczył Drążek.

Zmieniają się trendy i oczekiwania konsumentów względem słodyczy i przekąsek. Konsumenci zjadają ich coraz więcej, a to oznacza dla producentów konieczność inwestycji w innowacje i nowoczesną infrastrukturę.

Jak tłumaczy dyrektor, przystosowanie linii produkcyjnych do potrzeb rynku pozwoli firmom na rozwój, zwiększenie wydajności i tym samym budowanie przewagi konkurencyjnej. Dobre wyniki finansowe branży sprzyjają zaś inwestycjom nie tylko w tych największych zakładach, ale także w małych i średnich.

Istotne znaczenie dla branży cukierniczej ma eksport. - Nic nie wskazuje na to, by w roku 2018 ekspansja zagraniczna miała ulec ograniczeniu. Zwłaszcza, że mamy już przetarte szlaki biznesowe praktycznie na wszystkich kontynentach, m.in. dzięki temu, że polskie firmy regularnie uczestniczą w najważniejszych, międzynarodowych imprezach branżowych poświęconych rynkowi FMCG czy stricte rynkowi słodyczy - podkreślił Drążek.
 

Poleć
Udostępnij