Ministerstwo wytypowało spółki do holdingu spożywczego
- Konsolidacja nastąpi w oparciu o działalność Krajowej Spółki Cukrowej. Wytypowano 17 spółek do powstającego holdingu spożywczego - poinformował Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.
- Najważniejszym podmiotem z udziałem Skarbu Państwa, w oparciu o który chcemy konsolidować rynek rolno-spożywczy, jest KSC. Będzie rozbudowana o kolejne obszary, w których działa - mówił polityk podczas VI Kongresu Rolników RP.
Konsolidacja pozwoli rolnikom na konkurowanie z pośrednikami
Przypomniał, że już obecnie KSC działa na różnych rynkach m.in. skrobi ziemniaczanej, przetwórstwa zbożowego czy przetwórstwa owoców i warzyw.
Soboń zaznaczył, że na razie nie wiadomo, jakie podmioty będą konsolidowane z KSC. - Mamy ich 17. W ciągu najbliższych dni przyjmiemy strategię i przejdziemy już do pełnych badań tych spółek - poinformował. Dodał, że doradcy wskazali 48 podmiotów, ale MAP ostatnio zdecydowało się na badanie sytuacji (due diligence) tych 17 podmiotów.
- Zależy nam na tym, żeby kierować się troską o to, by było to rozwiązanie oparte na gospodarce, biznesie, ekonomii, by była to konkurencyjna struktura. (...) Chcemy budować silny konkurencyjny podmiot - tłumaczył wiceminister.
Zaznaczył, że procedura rozpoczęcia konsolidacji rozpoczęła się 25 lutego. Podpisane zostało wówczas porozumienie o wyborze doradcy, a 30 kwietnia został wybrany doradca (KPMG Advisory). Jak mówił, teraz kończy się pierwsza faza konsolidacji i zapewnił, że jest przygotowywana w dialogu z plantatorami i pracownikami KSC.
- Zobacz WIDEO Wystąpienie wiceministra Artura Sobonia podczas VI Kongresu Rolników RP (od 28 minuty)
Rolnik zarobi, konsument niedrogo kupi. Powstanie państwowa sieć sklepów?
Krajowa Spółka Cukrowa powstała w 2002 r. w wyniku konsolidacji trzech spółek cukrowych Skarbu Państwa. Podstawowy przedmiot jej działalności stanowi produkcja i sprzedaż cukru, handel wyrobami powstałymi w trakcie jego wytwarzania oraz przetwórstwo owocowo-warzywne.
Większościowym udziałowcem KSC jest Skarb Państwa, około 20 proc. akcji należy do plantatorów buraka cukrowego i pracowników.
W skład koncernu wchodzi 7 cukrowni (Dobrzelin, Kluczewo, Krasnystaw, Kruszwica, Malbork, Nakło, Werbkowice), Zakład "Polskie Przetwory" z siedzibą we Włocławku.
Do KSC należą ponadto spółki zależne: Fabryka Cukierków "Pszczółka", Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie "PZZ" w Stoisławiu, Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego "Trzemeszno", KSC Bioenergetyka oraz cukrownia "Moldova Zahăr" w Cupcini w Mołdawii.
Soboń poinformował, że obecnie w gestii Ministerstwa Aktywów Państwowych jest 19 spółek z większościowym udziałem Skarbu Państwa, 9 rynków hurtowych, 9 spółek z mniejszościowym udziałem SP, Krajowa Spółka Cukrowa, a także 41 spółek nadzorowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś