Mieszkańcy mają dość smogu i donoszą na sąsiadów
Smog spowija także wioski. Potrzeba wsparcia na wymianę starych pieców
Przekazywane przez mieszkańców Małopolski zgłoszenia dotyczyły: spalania odpadów (120), eksploatacji instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową (52) oraz sprzedaży węgla złej jakości (4) - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
Mimo, że sezon grzewczy już za nami, najczęściej zgłaszanym przez mieszkańców problemem pozostaje palenie śmieci w piecach i kominkach. Wielu Małopolan prosząc o interwencję w tej sprawie zaznacza, że zachowanie ich sąsiadów jest do tego stopnia uciążliwe, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie - w tym również przebywanie na zewnątrz.
- Mówiąc o poprawie stanu środowiska musimy pamiętać, że ta zmiana zależy głównie od nas samych. Każdy z nas chce żyć w domu, który jest zdrowy i w którym czuje się dobrze. Dlatego też każdy powinien mieć na uwadze, że nawet najdrobniejsze działania czy dobre nawyki mogą pomóc ograniczyć zanieczyszczenie środowiska - podkreśla wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz.
Do tej pory zweryfikowano łącznie 87 zgłoszeń. W większości przypadków kontrola nie wykazała naruszeń przepisów środowiskowych (48), trzynaście razy udzielono pouczenia, a jedna sprawa została skierowana do sądu.
Tutaj walczą ze smogiem na całego. Nowe piece i instalacje OZE
Sześć zgłoszeń zostanie uwzględnionych w planie kontroli, sześć zgłoszeń dotyczących przedsiębiorców przekazano do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a kolejne trzy trafiły do odpowiednich gmin.
W pięciu gminach przeprowadzono kontrole, ale informacje o ich wynikach nie zostały jeszcze przekazane. W trzech przypadkach urzędnicy nie skontrolowali paleniska, ponieważ nie mieli możliwości wejścia na posesję. Dwukrotnie nie podjęto interwencji w związku z błędnym adresem podanym w zgłoszeniu.
Formularz Ekointerwencji został uruchomiony 26 marca. Za jego pośrednictwem mieszkańcy Małopolski mogą zgłaszać - również anonimowo - wszelkie przypadki łamania przepisów środowiskowych.
Każde zgłoszenie zostaje przekierowane do właściwego organu kontroli. Jednocześnie Urząd Marszałkowski prosi o informację zwrotną na temat wyników przeprowadzonych działań kontrolnych.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś