Mali producenci zyskają na nowelizacji ustawy
Projekt nowelizacji ustawy o akcyzie wprowadza możliwość stosowania obniżonej stawki na wina i napoje fermentowane produkowane przez małych producentów.
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji zamieszczony został projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Celem nowelizacji jest implementacja kilku dyrektyw Rady Unii Europejskiej.
Rząd przyjął projekt ustawy o grupach producentów rolnych
Wśród dyrektyw, jakie mają zostać wprowadzone do polskiego prawa przy pomocy zmiany w ustawie o akcyzie, jest dyrektywa Rady UE 2020/1151 z dnia 29 lipca 2020 r. zmieniającej dyrektywę 92/83/EWG w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych, tj. tzw. dyrektywy alkoholowej.
W efekcie w naszym prawie zostanie zapisana możliwość wprowadzenia niższych stawek podatku akcyzowego da małych producentów.
"Przewiduje się, ze zmiany dokonane w ustawie o podatku akcyzowym (…) w związku z implementacją dyrektywy Rady (UE) 2020/1151 przyniosą, co do zasady, pozytywne skutki gospodarcze dla mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców. Wskazane przepisy wprowadzają możliwość stosowania obniżenia stawki akcyzy o 50 proc. w stosunku do stawek podstawowych: na wino wyprodukowane przez małego producenta wina, napoje fermentowane wyprodukowane przez małego producenta napojów fermentowanych oraz wyroby pośrednie wyprodukowane przez małego producenta wyrobów pośrednich" - napisano w uzasadnieniu do projektu.
Organizacje rolnicze dostaną wsparcie z budżetu państwa
W projekcie pojawiła się również definicja "małego producenta wina". To taki, który jest prawnie i ekonomicznie niezależny od innych producentów wina, posiada miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w odrębnym miejscu niż inni przedsiębiorcy zajmujący się produkcją wina, nie produkuje wina na podstawie licencji uzyskanych od innych przedsiębiorców i jego produkcja wina w roku kalendarzowym nie przekracza 1 000 hektolitrów.
Podobna definicja stosowana jest do małych producentów napojów fermentowanych oraz wyrobów pośrednich.
Dodatkowym warunkiem zastosowania do napojów alkoholowych obniżonych (preferencyjnych) stawek (wino i napoje fermentowane - 87 zł, a w przypadku wyrobów pośrednich - 175 zł) jest posiadanie przez producenta tych napojów alkoholowych certyfikatu małego producenta, którego wzór określać będzie akt wykonawczy Komisji Europejskiej.
Projekt nowelizacji ustawy o akcyzie implementuje do polskich przepisów również dyrektywę Rady (UE) 2020/262 z dnia 19 grudnia 2019 r. ustanawiającej ogólne zasady dotyczące podatku akcyzowego (przekształcenie), tj. tzw. dyrektywy horyzontalnej.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś