Leśnicy ostrzegają: w lasach jest sucho!

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-03-2015,8:20 Aktualizacja: 21-03-2015,9:24
A A A

Jedynie w częściach województw podkarpackiego i łódzkiego, leśnicy notują małe zagrożenie pożarowe w lasach. W pozostałych nadleśnictwach stopień zagrożenia jest duży, lub średni - poinformował PAP Instytut Badawczy Leśnictwa.

Leśnicy przypominają o właściwym zachowaniu się w lesie i proszą o ostrożność w posługiwaniu się ogniem w jego otoczeniu, szczególnie na polach i łąkach.

Podkreślają, że wypalanie traw jest zabronione, a w lasach i w odległości mniejszej niż 100 metrów od lasu nie wolno palić ognisk, używać otwartego ognia oraz wypalać śmieci i pozostałości roślinnych.

Po zimie rozpoczyna się pierwszy w tym roku okres pożarów. W ciągu ostatnich trzech dni strażacy i leśnicy uczestniczyli w 200 akcjach gaśniczych w lasach - podała Alicja Klimczyk z Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL.

- Pożary wiosenne, zwłaszcza powierzchni trawiastych wytwarzają znaczną dynamikę ognia i w krótkim czasie obejmują duże powierzchnie - ostrzegła.

Obecnie wilgotność ściółki leśnej to 11-15 proc., a większość pożarów wybucha już poniżej 30 proc. wilgotności. Na przedwiośniu, gdy nie ma już śniegu, w pokrywie gleby zalega obumarłe runo leśne, które łatwo przesycha i nawet przy niezbyt silnym zarzewiu ognia zapala się, np. od niedopałka papierosa.

Klimczyk podkreśliła, że zdecydowana większość pożarów lasu o tej porze roku wybucha wskutek przerzutów ognia z terenów przyleśnych, głównie łąk i nieużytków. - Należy pamiętać, że trawy o tej porze roku są wysuszone i palą się bardzo szybko. Pożary traw często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania - mówiła.

Aktualizowaną każdego dnia mapę zagrożenia pożarowego lasu można znaleźć w internecie (www.ibles.waw.pl/bazy/pozary/index.php).

Poleć
Udostępnij