KRIR: wnosimy o ustanowienie limitów populacyjnych dla poszczególnych gatunków dzikich zwierząt będących pod ochroną
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) zwrócił się do minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski o podjęcie działań legislacyjnych - wprowadzenie uregulowań prawnych - dotyczących odszkodowań za szkody wyrządzone w uprawach rolnych i w stadach zwierząt gospodarskich przez podlegające ochronie dziko żyjące zwierzęta, w tym ptactwo.
Jak podkreśla KRIR, brak skutecznej kontroli populacji dziko żyjących zwierząt, np. wilków czy bobrów oraz ptaków, prowadzi do znaczących strat w rolnictwie, które pozostają bez rekompensaty.
„Rolnicy, borykający się z problemem szkód wyrządzanych przez te zwierzęta, nie mają obecnie możliwości ubiegania się o odszkodowania, co stawia ich w trudnej sytuacji finansowej” – przekonuje rolniczy samorząd.
W związku z powyższym, wnosi o ustanowienie limitów populacyjnych dla poszczególnych gatunków dzikich zwierząt, w tym ptaków, będących pod ustawową ochroną, które pozwolą na skuteczniejszą kontrolę ich liczebności, z jednoczesnym poszanowaniem zasad ochrony przyrody. Ponadto izby postulują opracowanie i wdrożenie kompleksowego modelu odszkodowań za szkody wyrządzane przez dzikie zwierzęta.
„Model ten powinien obejmować jasne i przejrzyste kryteria oceny oraz procedury szacowania szkód, co zapewni sprawiedliwe i adekwatne rekompensaty dla poszkodowanych rolników” – wskazuje KRIR.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś