Kraków chce wspierać lokalnych rolników. Dołączył do Paktu mediolańskiego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Beata Kołodziej PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
11-07-2024,15:20 Aktualizacja: 11-07-2024,15:23
A A A

Do grona 240 metropolii z 74 krajów dołączył Kraków, podpisując Pakt mediolański. Dokument ten jest deklaracją miast, że opracują, a następnie będą realizować zrównoważoną politykę żywnościową, polegającą np. na wspieraniu lokalnych rolników.

Pakt mediolański to - jak poinformował na konferencji prasowej w czwartek prezydent Krakowa Aleksander Miszalski - pomysł na to, jak radzić sobie z zagrożeniami, jakie niosą niestabilna sytuacja na świecie, zmiany klimatyczne, efekt cieplarniany, klęski żywiołowe. Dodał, że przygotowana w ramach paktu polityka żywnościowa powinna zwiększyć rolę rynków kleparskich, placów targowych z rodzimą, zdrową żywnością, ale i wesprzeć rodzimych rolników.

Katarzyna Przyjemska-Grzesik z Zarządu Zieleni Miejskiej zwróciła uwagę na potencjał, jakim jest ponad 40 proc. terenów rolnych w Krakowie. "Robimy ogromny krok naprzód, żeby tworzyć bufor w postaci rolników, których ciągle mamy (...), nawet inne miasta w Polsce to dostrzegają" - mówiła przedstawicielka ZZM o przystąpieniu do paktu.

Jak zauważyła, na targach pojawia się coraz więcej produktów hurtowników, a nie rolników, i dlatego - jej zdaniem - ważne jest zwiększenie wpływu drobnych rolników, np. poprzez tworzenie przez miasto zamówień publicznych dla nich.

kraków, błonie, sianokosy, koszenie trawy

Na krakowskich Błoniach rozpoczęły się sianokosy. Rolnik zabierze siano dla zwierząt

Na krakowskich Błoniach we wtorek rozpoczęły się sianokosy. Wysoką trawę kosi rolnik, a kiedy ona wyschnie, wykorzysta ją do swoich celów. Błonia w Krakowie to jedna z największych łąk w centrum miasta, w 2000 r. trafiła do rejestru...

Przyjemska-Grzesik poinformowała, że opracowanie polityki żywnościowej może zająć blisko dwa lata. Najpierw trzeba "zmapować", czyli zorientować się, jaki jest potencjał w mieście do realizacji nowej polityki.

Według niej bardzo ważne jest, aby w nowej strategii miasta znalazły się postulaty związane z polityką żywnościową, bo - jak zauważyła - w starej ich zabrakło, a obecne już w niej postulaty dotyczące terenów zielonych i klimatu nie są równoznaczne z polityką żywnościową.

Przystąpienie do paktu oznacza także współpracę z innymi jego syngatariuszami. "Podpisując pakt zaczynamy czerpać z wiedzy i doświadczeń metropolii, takich jak Londyn, Nowy Jork, Buenos Aires, czy Tokio. Zaznaczam, że strategicznie to nie tylko deklaracja, ale przede wszystkim zobowiązanie, które jako miasto podejmujemy w zakresie działań klimatycznych na rzecz przyszłych pokoleń" – powiedział wiceprezydent Krakowa Stanisław Mazur. Skierował także apel, aby nie marnować żywności. "W świecie bogatego Zachodu setki milionów ton żywności marnujemy, a (...) na południu jest świat, w którym ludzie umierają z głodu" - zwrócił uwagę.

Pakt mediolański został zainicjowany, jak nazwa wskazuje, w Mediolanie, w 2015 r. przy okazji Expo „Wyżywienie planety, energia dla życia".

Poleć
Udostępnij