KOWR sprzedaje pałac ze stodołami. Cena zwala z nóg
Za blisko 5 milionów złotych Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wystawił do sprzedaży nieruchomość składającą się z dawnego pałacu rodziny Stolbergów wraz zabudowaniami gospodarskimi. Po wojnie była to część PGR.
Zrujnowany w pewnej części zespół pałacowo-folwarczny, który został wystawiony do sprzedaży znajduje się na wrocławskim osiedlu Świniary (woj. dolnośląskie).
KOWR ostrzega przed grzywną w wysokości 30 tys. złotych
Cała nieruchomość ma powierzchnię nieco przekraczającą 3,5 ha, w tym są tereny zabudowane, trochę gruntów rolnych i drogi.
Z budynków na pierwszy plan wysuwa się oczywiście dawny pałac z powierzchnią zabudowy ok. 757 m kw. Ponadto są tam m.in. stare stodoły, chlewiki czy magazyn nawozu. Wszystkie obiekty wymagają gruntownych remontów.
Zgodnie ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Wrocławia obszar przeznaczony jest jako mieszkaniowy, ale uzupełniająco także m.in. pod usługi powszechne (np. handel, gastronomię, biura) czy naukę (np. uczelnie wyższe).
Inną istotną dla potencjalnych nabywców informację zamieszczoną ofercie jest ta, że zgodnie z pismem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu nieruchomość i znajdująca się na niej zabudowa nie są wpisane do rejestru zabytków ani objęte postępowaniem w sprawie wpisu do rejestru zabytków.
Rolnicy płacą 7,8 dt/ha. Dzierżawa państwowej ziemi nabiera tempa
Jednocześnie podlega ochronie konserwatorskiej na podstawie ujęcia w wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków i zmiana sposobu zagospodarowania wymagać będzie jednak uzgodnień z wojewódzkim konserwatorem zabytków.
Całość KOWR wycenił na 4 mln 696 tys. zł brutto. Chętny musi zapłacić nie później, niż w dniu zawarcia umowy sprzedaży. Przy spełnieniu warunków związanych m.in. z zabezpieczeniem spłaty, istnieje możliwość rozłożenia ceny na raty.
Pałac na wrocławskim osiedlu Świniary wybudowano w 1845 r., a inwestorem był hrabia Bernhard zu Stolberg. Posłużył familii pół wieku. W 1895 roku został zakupiony przez miasto, a następnie zmodernizowany i zamieniony w sanatorium.
Obiekt w dobrej kondycji przetrwał zawieruchę wojenną, a po niej trafił w zarząd PGR. W pałacu zamieszkali pracownicy państwowego gospodarstwa. Obecnie jest to pustostan. Z budynków gospodarskich zaś samowolnie korzystają prawdopodobnie okoliczni mieszkańcy.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś