Kościoły dostały 90 tysięcy hektarów państwowej ziemi
240 ha w 2018 roku, a przez ostatnie 26 lat w sumie 90 tys. ha - tyle ziemi z państwowego zasobu gruntów rolnych przekazano nieodpłatnie kościołom, w tym zdecydowaną większość Kościołowi Katolickiemu.
Interpelację w kwestii takich darowizn do ministra rolnictwa złożyli posłowie Dorota Niedziela i Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej.
W życie weszła znowelizowana ustawa o obrocie ziemią
Wskazali, że znowelizowana ustawa z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, a także inne przepisy upoważniają, bądź nawet zobowiązują Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa do nieodpłatnego przekazywania części gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP) uprawnionym podmiotom.
A wśród nich są również kościelne osoby prawne.
W związku z tym parlamentarzyści zapytali, ile gruntów łącznie przekazano nieodpłatnie kościelnym osobom prawnym do 31 grudnia 2018 r. z ZWRSP (i w samym 2018 r.) oraz ile z tych nieruchomości trafiło do Kościoła katolickiego.
Pozostałe pytania dotyczyły liczby hektarów zwróconych w postępowaniach regulacyjnych oraz w postaci wydzielenia nieruchomości zamiennych.
W odpowiedzi minister Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że od 1 stycznia 1992 r. do 31 grudnia 2018 r. nieodpłatnie przekazano z ZWRSP kościelnym osobom prawnym łącznie 90 tys. ha, z czego 81,8 tys. ha (91 proc.) dotyczyło Kościoła Katolickiego.
Posłowie chcą uwolnienia handlu ziemią rolniczą do 5 ha
W 2018 roku z ZWRSP za darmo zostało natomiast przekazanych kościelnym osobom prawnym 240 ha (w całości dla Kościoła Katolickiego).
"Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie posiada informacji, ile nieruchomości rolnych odzyskał Kościół Katolicki w postępowaniach regulacyjnych. Ówczesna Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa, następnie Agencja Nieruchomości Rolnych, były uczestnikami postępowania, zaś wnioski przyjmowała i rozpatrywała Komisja Majątkowa, wydając orzeczenia, od których zgodnie z przepisami ustawy o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej nie przysługiwało odwołanie. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie posiada również informacji, ile nieruchomości rolnych zostało przekazanych kościelnym osobom prawnych jako nieruchomości zamienne" - wskazał szef resortu rolnictwa.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś