Kopanie stawów będzie ułatwione. Ale nie wszystkich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-08-2021,8:05 Aktualizacja: 06-08-2021,8:10
A A A

Ministerstwo Infrastruktury udzieliło odpowiedzi na wystąpienie KRIR w sprawie prowadzenia racjonalnego gospodarowania wodą w rolnictwie. Chodzi przede wszystkim o budowę stawów.

Zwracający się do resortu samorząd rolniczy podkreślił, że obecnie budowa zbiorników retencyjnych o powierzchni do 1000 m sześc. jest ekonomicznie nieuzasadniona, a kwota dofinansowania na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa w wysokości 100 tys. zł nie znajduje zainteresowania ze względu na zbyt wysokie koszty budowy systemów nawadniających.

retencja korytowa, Programu Kształtowania Zasobów Wodnych, wody Polskie

W Polsce wzrosła retencja

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie podało, że w ramach zadań z zakresu retencji korytowej w 2020 r., zatrzymano dodatkowo 57 mln m sześc. wody. Dzięki retencji korytowej po raz pierwszy od 30 lat wzrosła ogólna retencja. Jak podało...

"Wobec pogarszającej się sytuacji w gospodarowaniu wodą wnioskujemy o zwiększenie możliwości budowania zbiorników retencyjnych do 10000 m kw. oraz głębokości do 3 m bez pozwolenia oraz zwiększenia kwoty wsparcia na realizacje inwestycji związanych z budową nawodnień do 300 tys. zł" - można było przeczytać w wystąpieniu.

Ministerstwo w odpowiedzi przypomniało, że zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo wodne, która weszła w życie w 2019 r., zostały zwiększone parametry stawów i zbiorników wodnych, które mogą zostać wykonane bez pozwolenia wodnoprawnego, a jedynie na podstawie zgłoszenia wodnoprawnego. Obecnie dopuszczalna maksymalna powierzchnia stawów budowanych na podstawie zgłoszenia została zwiększona z 500 do 1000 m kw., a głębokość z 2 do 3 m.

"Z uwagi na zróżnicowanie obiektów mających przeciwdziałać skutkom suszy i różny ich wpływ na stosunki wodne, nie ma możliwości zwolnienia korzystania z wód w ramach tych obiektów z obowiązku uzyskania pozwoleń wodnoprawnych. Co istotne, budowa zbiorników o powierzchni do 10 000 m kw. (1 ha) ma znaczny wpływ na poziom wód gruntowych i stosunki wodne w obszarze oddziaływania zbiornika, dlatego zbadanie odziaływania inwestycji o takiej skali musi być zapewnione w stosownej procedurze" - precyzuje resort.

kombajn, pszenica, rośliny, ściernisko, Sahryń

Susza i upały zrobiły swoje

Niedobór wody i upały pod koniec wegetacji na Zamojszczyźnie odbił się niekorzystnie na plonowaniu zbóż, w tym pszenicy ozimej. W gospodarstwie Witolda Ferensa w Sahryniu (gmina Werbkowice) duże żniwa rozpoczęto pod koniec ubiegłego...

Jednocześnie zapewnia o rozumieniu potrzeby uproszczenia budowy urządzeń wodnych do retencjonowania wody. Dlatego przygotowywane są kolejne zmiany w przepisach. Prace dotyczą projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy, która wprowadzi szereg ułatwień w zakresie realizacji przedsięwzięć retencyjnych.

"Aby ułatwić wykonanie stawu, który będzie miał funkcje retencyjne, proponuje się uproszczenie przepisów w tym zakresie, tj. wykonanie stawów o powierzchni nieprzekraczającej 1000 m kw. oraz głębokości nieprzekraczającej 3 m od naturalnej powierzchni terenu będzie wymagało jedynie powiadomienia Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Stawy o powierzchni przekraczającej 1000 m kw. i nieprzekraczającej 5000 m kw. oraz głębokości nieprzekraczającej 3 m od naturalnej powierzchni terenu o zasięgu oddziaływania niewykraczającym poza granice terenu, którego zakład jest właścicielem lub terenu znajdującego się w zasięgu oddziaływania, na który posiada uprzednią pisemną zgodę właścicieli gruntów objętych oddziaływaniem, będą mogły być wykonywane po złożeniu zgłoszenia wodnoprawnego. Większe stawy, tj. o pow. powyżej 5000 m kw., będą wymagały pozwolenia wodnoprawnego" - wyjaśnia Ministerstwo Infrastruktury.
 

Poleć
Udostępnij