Karuzela na oleju spożywczym i śrucie sojowej. CBA zatrzymało 9 osób
9 osób podejrzanych o fikcyjny obrót gospodarczy olejem spożywczym oraz innymi produktami tłuszczowymi zatrzymali funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Gdańsku. Wartość wystawionych faktur VAT przekracza 63 mln złotych.
„W okresie od 1 stycznia 2019 r. do 30 kwietnia 2020 r. na terenie województw mazowieckiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego oraz pomorskiego funkcjonowała zorganizowana grupa przestępcza, która zajmowała się generowaniem fikcyjnego obrotu olejem spożywczym i technicznym oraz śrutą sojową. Ustalone podmioty gospodarcze działające w ramach grupy wystawiały puste faktury VAT, które następnie stanowiły podstawę do rozliczeń w urzędach skarbowych i usiłowania uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT w kwocie ponad 11 mln złotych” - wynika z ustaleń CBA.
Rzepakowa karuzela. Do sądu trafił akt oskarżenia
Znikający podatnik
Według funkcjonariuszy Biura, nierzetelne faktury VAT opiewają na ponad 63 mln złotych. Zostały wykorzystane w ramach łańcucha tzw. karuzeli podatkowej. A częścią łańcucha transakcji karuzelowych były tzw. słupy, zwane też „znikającymi podatnikami”, czyli podmioty, które po dokonaniu szeregu transakcji uległy likwidacji.
Wyłudzona dotacja
„W ramach prowadzonego postępowania funkcjonariusze ujawnili, że jedna z firm działających w ramach grupy przestępczej uzyskała dotację w wysokości 3,5 mln złotych z Polskiego Funduszu Rozwoju. Dotacja została udzielona na podstawie niezgodnych z prawdą danych. Środki z dotacji zostały rozdysponowane w sposób niezgodny z przeznaczeniem” – podaje w komunikacie CBA.
W prokuraturze
Jego przedstawiciele z gdańskiej delegatury 9 maja br. zatrzymali 8 osób i przeszukali 11 lokalizacji na terenie województw pomorskiego i mazowieckiego. Kolejna osoba została zatrzymana 17 maja. W wyniku przeszukania w sumie 12 lokalizacji zabezpieczono dokumentację księgową i nośniki danych.
„Zatrzymani to osoby reprezentujące podmioty gospodarcze działające w ramach grupy przestępczej. Zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, tam usłyszeli zarzuty. Wobec pięciu podejrzanych prokurator zastosował nieizolacyjne środki zapobiegawcze, natomiast wobec czworga pozostałych podejrzanych - skierował do Sądu Rejonowego Szczecin Prawobrzeże i Zachód wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Sąd nie uwzględnił wniosków prokuratora. Postanowienia sądu oceniono jako niesłuszne i zostały zaskarżone” – informuje CBA.
- Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym! Czekamy: redakcja@agropolska.pl