Jesteśmy trzecim producentem piwa w UE. Pijemy też sporo

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-05-2017,10:20 Aktualizacja: 15-05-2017,10:44
A A A

Polska jest trzecim co do wielkości producentem piwa, przynosząc budżetowi dochody na poziomie 3,6 mld zł rocznie. Większość surowców potrzebnych do wytworzenia piwa pochodzi z rodzimych plantacji.

Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa na ostatnim posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa mówił, że od kilku lat obserwowany jest spadek uprawy chmielu w kraju. O ile w 2010-2011 r. chmiel uprawiano na powierzchni ok. 2300 ha, to w 2013 r. już tylko 1400 ha. W ostatnich trzech latach obserwuje się niewielki wzrost areału.

piwo, chmiel, alkohol, produkcja piwa, rolnictwo, uprawa chmielu, uprawa jęczmienia browarnego

Rolnictwo zyskuje dzięki współpracy z branżą piwowarską

Dwa surowce, dzięki którym pracę ma ponad 40 tysięcy osób - tak w dużym skrócie można przedstawić wpływ branży piwowarskiej na sektor rolny w Polsce. Tylko dzięki uprawie chmielu oraz browarnych odmian zbóż,...

Produkcja słodu i jęczmienia browarnego jest znacząca, ale Polska jest importerem netto tych surowców. - Chcielibyśmy, aby uprawa chmielu i jęczmienia browarnego pokrywała całość zapotrzebowania na te surowce przemysłu produkującego w Polsce piwo - powiedział Bogucki.

Andrzej Olkowski, prezes Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich zauważył, że zakłady zużywają ok. 550 tys. ton słodu i ok. 200-220 ton alfa kwasów chmielu, a więc zapotrzebowanie na surowce jest ogromne.

- Produkcja piwa jest objęta podatkiem akcyzowym i daje do budżetu duże wpływy, rzędu 3,5 mld złotych rocznie i są one od kilku lat stabilne - zaznaczył natomiast Wiesław Janczyk, wiceminister finansów.

Podkreślił, że zasady opodatkowania nie zmieniły się od 2009 r. i resort finansów nie prowadzi żadnych prac nad zmianą opodatkowania piwa. Zaznaczył, że dla małych browarów stosowane są preferencje.

browarnictwo, produkcja piwa, browary, branża piwowarska, chmiel

Browary płacą rolnikom setki milionów za chmiel i zboża

Z danych browarów zrzeszonych w Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego-Browary Polskie wynika, że w 2015 roku do produkcji piwa zakłady wykorzystały niemal 228 tys. ton chmielu i browarnych odmian zbóż pochodzących z...

Zapytany, czy rolnicy mogą wytwarzać i sprzedawać piwo czy wino, odpowiedział, że mogą, jeżeli przedpłacą akcyzę. Natomiast takiej możliwości nie ma w przypadku mocnych alkoholi.

Danuta Gut, dyrektor Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego podkreśliła, że produkcja piwa ma ogromne znaczenie dla rolnictwa, handlu oraz budżetu. W Polsce produkuje się ok. 40 mln hektolitrów piwa, zajmujemy czwarte miejsce w Europie pod względem spożycia.

Wartość rynku w naszym kraju wynosi 15 mld zł.

Dodała, że z branży piwowarskiej żyje ok. 200 tys. ludzi, są to osoby zatrudnione w przemyśle, ale także w handlu, gastronomii, hotelarstwie oraz w rolnictwie.

Polska jest trzecim producentem w UE piwa, po Niemczech i Wielkiej Brytanii. Rynek jest nasycony, a konsument jest klientem coraz bardziej wymagającym, oczekującym innowacji.

Poleć
Udostępnij