Ile wyniesie zwrot akcyzy w 2018 roku? Resort czeka na projekt budżetu
Gdy zrobiło się głośno o rychłej podwyżce cen paliw związanej z wprowadzeniem opłaty drogowej, zrodziła się idea, by rolnikom zrekompensować ją większym zwrotem akcyzy. Co na to ministerstwo?
Przede wszystkim trzeba podkreślić, że ostatecznie poselski (autorstwa PiS) projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych został z Sejmu wycofany. Zakładał on - w największym skrócie - dofinansowanie budowy i przebudowy dróg lokalnych z nowej opłaty paliwowej w wysokości 20 groszy za litr.
Podatek akcyzowy do zwrotu. Urzędy czekają na wnioski
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zdążył wyliczyć, że po wprowadzeniu zmiany gospodarze na zakup "ropy" do produkcji rolnej na każdy 1 ha musieliby wydać ok. 21,5 zł więcej niż obecnie. Co zrozumiałe pogorszyłoby to opłacalność produkcji.
Wobec tego KRIR - o czym pisaliśmy - zwróciła się do ministra rolnictwa z wnioskiem o zrekompensowanie rolnikom dodatkowych kosztów przez zwiększenie limitu z 86 do 110 l (na 1 ha), do którego przysługuje zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.
Wystąpienie, mimo że ustawa o FDS przepadła, nie straciło na aktualności. Rolniczy samorząd i inne branżowe organizacje regularnie bowiem apelują o zwiększenie wsparcia w tym zakresie.
W odpowiedzi resort rolnictwa poinformował, że zwiększenie limitu, do którego przysługuje zwrot akcyzy, uzależnione będzie od kwoty wydatków zaplanowanych na ten cel w projekcie ustawy budżetowej na 2018 r. Stawki nie są jeszcze znane.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś