Gminy zaoszczędzą na rozliczeniu się z odpadów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-12-2020,12:10 Aktualizacja: 23-12-2020,12:51
A A A

Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - podała Kancelaria Prezydenta. Przepisy pozwolą im rozliczyć się z odpadów za 2020 r. w korzystniejszy sposób i uwolnić niewykorzystany potencjał spalarni.

Gminy za 2020 rok będą rozliczały się z recyklingu metodą odnoszącą się do czterech frakcji odpadów (papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła), a nie wszystkich wytworzonych, dzięki czemu będą mogły wykazać wyższy poziom ich zagospodarowania.

Fundusz Dróg Samorządowych, andrzej adamczyk, ministerstwo infrastruktury, drogi powiatowe i gminne

Miliardy złotych na powiatowe i gminne drogi

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych oraz niektórych innych ustaw, zwiększający dofinansowanie do funduszu o 3 mld zł. "Priorytetem rządu jest budowa spójnego układu...

Zgodnie z prawem gminy są zobowiązane do osiągnięcia za 2020 r. 50 proc. poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych liczonego w stosunku do wszystkich odpadów komunalnych.

Według ministerstwa korzystniejszy sposób rozliczania odpadów pozwoli zaoszczędzić gminom ok. 900 mln zł na karach, które musiałby zapłacić. Zgodnie z nowym prawem, metoda liczona do wszystkich wytworzonych odpadów zacznie być stosowana do obliczeń za 2021 r.

Celem noweli jest również uwolnienie ograniczonego obecnie potencjału spalarni odpadów. Chodzi m.in. o zniesienie obowiązującego limitu 30 proc. termicznego przekształcania odpadów komunalnych oraz odpadów pochodzących z przetwarzania odpadów komunalnych.

Nowela przesunie o rok uruchomienie tzw. modułu potwierdzeń w ramach bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) - z 1 stycznia 2021 r. na 1 stycznia 2022 r. Moduł służyć będzie do elektronicznego rozliczania się m.in. z recyklingu i odzysku.

Przesunięcie uruchomienia modułu potwierdzeń ma związek z prowadzonymi w resorcie pracami nad tzw. ROP, czyli ustawą dotyczącą rozszerzonej odpowiedzialności producentów. Zgodnie z nią ma współdzielić koszty selekcji, recyklingu i utylizacji odpadów, które powstały z jego produktów.

Ustawa wejdzie w życie 31 grudnia br.
 

Poleć
Udostępnij