Gminy przypominają o ważnym obowiązku. Rowy trzeba czyścić
Zima - zwłaszcza ostatnio - przebiega bardziej pod znakiem wody niż śniegu, więc gminy już przypominają o wynikającym z Prawa wodnego obowiązku utrzymania w należytym stanie technicznym urządzeń wodnych.
Komunikaty w tej sprawie zamieściły w swoich serwisach internetowych samorządy z różnych części Polski - np. gmina Kowala (pow. radomski, woj. mazowieckie), gmina Twardogóra (pow. oleśnicki, woj. dolnośląskie) czy gmina Darłowo (pow. sławieński, woj. zachodniopomorskie).
Melioracja ma zapewnić także nawodnienie upraw
Jak zgodnie podkreślają, brak stałej, systematycznej konserwacji rowów melioracyjnych i przydrożnych oraz przepustów, przy obfitych opadach deszczu prowadzi do lokalnych podtopień i zalewania posesji.
"Zarośnięte i zamulone rowy nie odprowadzają nadmiaru wód, przez co tworzą się zastoiska powodujące podtapianie przyległych gruntów. Problemem są nie tylko zamulone i zarośnięte rowy melioracyjne, ale również celowe ich niszczenie, zasypywanie i zaśmiecanie" - zaznaczają samorządy.
W ramach corocznej konserwacji urządzeń melioracyjnych mieszczą się m.in.: wykaszanie roślinności ze skarp i dna rowów, odmulanie dna koryt rowów, usuwanie drzew i krzewów ze skarp i dna rowów po wcześniejszym uzyskaniu zgody na ich usunięcie, usuwanie wszelkich zatamowań czy naprawy uszkodzonych skarp i dna rowów.
"Prace konserwacyjne powinny być prowadzone każdego roku - jesienią oraz wiosną w celu umożliwienia odpływu wód opadowych i roztopowych oraz w okresie letnim, w zakresie wykaszania roślinności porastającej koryta urządzeń" - czytamy w komunikatach.
Złóż wniosek i zabezpiecz gospodarstwo przed suszą
Jednocześnie gminy przypominają, że kwestie utrzymania rowów melioracyjnych reguluje art. 205 ustawy z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, stanowiący, że "utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych należy do zainteresowanych właścicieli gruntów, a jeżeli urządzenia te są objęte działalnością spółki wodnej działającej na terenie gminy lub związku spółek wodnych, w którym jest zrzeszona spółka wodna działająca na terenie gminy - do tej spółki lub tego związku spółek wodnych".
Zgodnie z art. 206 cytowanej ustawy, jeżeli obowiązek, o którym mowa w art. 205, nie jest wykonywany, właściwy organ Wód Polskich ustala, w drodze decyzji, proporcjonalnie do odnoszonych korzyści przez właścicieli gruntów, szczegółowe zakresy i terminy jego wykonywania.
"Zasadnicze funkcje urządzeń melioracji wodnych sprowadzają się do regulacji stosunków wodnych, w celu polepszenia zdolności produkcyjnej gleby, ułatwiania jej uprawy, ochrony użytków rolnych przed degradacją" - przypominają samorządy.
Jeśli chodzi o rowy przydrożne, prawnie są regulowane w art. 188. ustawy Prawo wodne. Zgodnie z nim, utrzymywanie ich należy do właścicieli i polega na eksploatacji, konserwacji oraz remontach w celu zachowania ich funkcji. Należy jednak zauważyć, że w myśl art. 188 ust. 2, w kosztach utrzymywania urządzeń wodnych uczestniczy ten, kto odnosi z nich korzyści.
"Utrzymywanie rowu (konserwacja) w szczególności polega na zapewnieniu drożności rowu, obejmuje zatem: czyszczenie rowu (w tym usuwanie śmieci) oraz koszenie trawy na zboczach rowu" - wskazują gminy.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś