Dziko żyjące pszczoły zamieszkają w nowych domkach-hotelach
Siedem tysięcy domków-hoteli, w których zamieszkają dziko żyjące pszczoły murarki, tworzą niepełnosprawni w Jarosławiu (Podkarpackie). Domki powstają na zamówienie niemieckiej sieci handlowych i mają być gotowe do marca.
Do wykonania domków zaangażowano około 50 osób. Są to pracownicy zakładu aktywności zawodowej, warsztatu terapii zajęciowej i spółdzielni socjalnej, czyli podopieczni Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Jarosławiu.
Dzikie pszczoły mają wpływ na liczbę, wielkość i właściwości borówek
Jak wyjaśnił Andrzej Starzecki, przedstawiciel stowarzyszenia, chodzi o domki-hoteliki dla dziko żyjących ogrodowych pszczół murarek, które zapylają kwiaty i drzewa owocowe. Owady w poszukiwaniu pokarmu latają nie dalej niż 100-200 metrów.
- Taki domek-hotel w ogrodzie gwarantuje godne i wygodne warunki bytowania dla tych pszczół. One odwzajemnią się zapylaniem roślin w ogrodzie, które w efekcie bujnie będą kwitnąć - zauważył.
Domki mają drewnianą konstrukcję, uzupełnioną suszonymi łodygami trzcin i drewnem, w których znajdują się maleńkie otwory, mierzące od 3 do 8 milimetrów. Właśnie w nich pszczoły murarki będą składać jaja i się wylęgać. Każdy z domków liczy nawet kilkaset otworków.
Dziennie niepełnosprawni muszą wykonać 160 hoteli. Wszystkie mają być bowiem gotowe do marca przyszłego roku, kiedy trafią na niemiecki rynek.
Starzecki dodał, że zamówienie na tak dużą ilość domków udało się uzyskać dzięki wieloletniej współpracy Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Jarosławiu ze związkiem niemieckich warsztatów dla osób niepełnosprawnych.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś