Dzikie pszczoły na śmieciowej diecie
Niektóre rośliny uważane za przyjazne pszczołom mogą negatywnie wpływać na rozwój larw owadów. Wśród roślin produkujących nieodpowiedni pyłek są m.in. lawenda, mak, słonecznik, rzepak czy kukurydza - wynika z badań dr Michała Filipiaka z UJ.
Młody organizm potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety. Wiemy, jak ważne jest to w przypadku dzieci. To samo dotyczy zwierząt i pszczół, których larwy potrzebują pożywienia o składzie innym, niż owady dorosłe.
Będzie nowa ustawa. Producenci rzepaku podzielą się z pszczelarzami
- Warto, by wzięli to pod uwagę chociażby właściciele upraw wielkoobszarowych. W ich interesie jest dobry stan populacji pszczół - sugeruje naukowiec z Instytutu Nauk o Środowisku UJ.
Ekspert zbadał, czy jakość (wartość odżywcza) pyłku różnych gatunków roślin może wpływać na wzrost i rozwój larw dzikiej pszczoły.
Okazało się, że niektóre rośliny określane jako "nektarodajne" lub "pyłkodajne" i uważane za przyjazne pszczołom, mogą negatywnie wpływać na populacje pszczół, ograniczając wzrost i rozwój larw odżywiających się niezbilansowanym pokarmem.
W opublikowanej pracy Filipiak udowodnił, że do roślin produkujących pyłek nieodpowiednich dla dzikiej pszczoły należą m.in. lawenda, mak i gatunki z rodziny astrowatych (np. mniszek i osty) - powszechnie uważane za przyjazne pszczołom, oraz słonecznik, rzepak i kukurydza, a więc rośliny uprawne, często zajmujące duże powierzchnie jako monokultury.
Do roślin produkujących pyłek dobrej jakości zalicza się z kolei bób, dzika koniczyna, jeżyna, dziurawiec, gorczyca polna, orzech czarny oraz niektóre wierzby.
Badacz podsumowuje, że podobne wyniki uzyskano we wcześniejszej pracy, dotyczącej pszczoły miodnej. - Można więc przyjąć, że uzyskana wiedza, dotycząca jakości pyłku, dotyczy ogółu pszczół - komentuje.
Dr Filipiak informuje, że w Polsce żyje około 3 tys. gatunków roślin produkujących pyłek oraz blisko 500 gatunków pszczół mających różne wymagania pokarmowe.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś