Co się dzieje w KRUS? Resort o wynagrodzeniach
Resort rolnictwa odpowiedział na interpelację posła Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL) w sprawie reakcji na pisma pracowników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dotyczące podwyższenia uposażeń.
Według zapewnień ministerstwa czyni ono starania, aby corocznie w ustawie budżetowej zapewnione były środki na wzrost wynagrodzeń w KRUS. Zgodnie z ustawą budżetową na rok 2023, nastąpił wzrost funduszu wynagrodzeń KRUS o 17,1 proc. w stosunku do roku 2022. Środki te zostały przeznaczone na podwyżki płac.
Dodatek dla sołtysów. KRUS podaje szczegóły
Zawarto porozumienie
„Ustalanie wynagrodzeń pracowników KRUS odbywa się w szczególności w oparciu o rozporządzenie Rady Ministrów z 2 lutego 2010 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej, zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek. Informuję, że wypłata przyznanych środków finansowych na wynagrodzenia z Funduszu Wynagrodzeń w 2023 r. dla pracowników KRUS nastąpiła na podstawie ww. przepisów oraz w oparciu o kryteria, które zostały określone w zawartym 26 kwietnia 2023 r. Porozumieniu (…) pomiędzy Kasą a Organizacją Zakładową NSZZ „Solidarność” w KRUS w Placówce Terenowej w Inowrocławiu” - wskazuje wiceminister rolnictwa Anna Gembicka.
Jak zapewnia, powyższe ustalenia odbyły się w drodze rozmów i negocjacji z Organizacją Zakładową ZSZZ „Solidarność”, która reprezentuje zbiorowe prawa i interesy zawodowe i socjalne wszystkich pracowników zatrudnionych w KRUS.
Podwyżki w dwóch etapach
Wiceszefowa resortu dodaje, że zgodnie ze wspomnianym Porozumieniem z 26 kwietnia 2023 r., wypłata środków przeznaczonych na podwyżki wynagrodzeń odbyła się w dwóch etapach:
- I etap – podwyżka wynagrodzenia w wysokości 7,8 proc. dla każdego pracownika, obliczona od składników wynagrodzenia określonych w zawartym stosunku pracy;
Tyle milionów wpływa z kieszeni rolników do KRUS
- II etap – podwyżka wynagrodzenia w wysokości 380 zł brutto na każdy etat kalkulacyjny obejmująca wszystkie składniki wynagrodzenia (tj. wynagrodzenie zasadnicze, dodatek stażowy, dodatek funkcyjny, dodatek specjalny, premię regulaminową i 3-proc. fundusz nagród). W pierwszej kolejności środki te zostały podzielone w oparciu o trzy kryteria: doświadczenie zawodowe w KRUS (1–30 pkt), kompetencje (1–20 pkt) i efekty pracy/rezultaty pracy/obciążenie pracą (1–10 pkt). Rozdysponowanie, będących w dyspozycji dyrektorów Oddziałów Regionalnych KRUS i kierowników komórek organizacyjnych w Centrali KRUS pozostałych środków finansowych, miało na celu wyrównanie dysproporcji w wynagrodzeniu pracowników KRUS.
Wyeliminować uznaniowość
„Zgodnie z ustaleniami wspominanego powyżej Porozumienia, dyrektorzy Oddziałów Regionalnych KRUS i kierownicy komórek organizacyjnych w Centrali KRUS zostali zobowiązani do przestrzegania zasad podziału środków, które miały na celu wyeliminowanie charakteru uznaniowości oraz maksymalne zobiektywizowanie procesu, a także do poinformowania indywidualnie każdego pracownika, w sposób właściwy z zachowaniem poufności, o kryteriach przyznawania punktów, o ocenie pracownika i liczbie uzyskanych przez niego punktów” – informuje Gembicka.
Przekonuje ponadto, że minister w pełni docenia pracę, zaangażowanie, jak i kompetencje pracowników KRUS oraz będzie nadal będą podejmować działania, aby ich wynagrodzenia sukcesywnie wzrastały w kolejnych latach.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś