Rolnicy jednym głosem: Nie ma podstaw, by nie przedłużyć zatwierdzenia glifosatu
Wspólne pismo do Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej, wystosowały Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych (FBZPR) i Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych (PZPRZ). Chodzi o ponowne zatwierdzenie glifosatu.
W wystąpieniu obie organizacje podkreśliły, że z zadowoleniem przyjęli publikację opinii naukowej Europejskiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) dotyczącej właśnie glifosatu.
Resort rolnictwa odpowiada co dalej z glifosatem
EFSA bez zastrzeżeń
„EFSA nie określił żadnych krytycznych obszarów budzących obawy, jeżeli chodzi o wpływ glifosatu na zdrowie ludzi, zwierząt i środowiska. Jest to podstawa do przedłużenia zatwierdzenia stosowania glifosatu przez Komisję Europejską na obszarze Unii Europejskiej na maksymalny możliwy czas przewidziany w przepisach unijnych. To już kolejna pozytywna opinia naukowa na poziomie europejskim. W 2022 r. Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) przeprowadziła ocenę zagrożenia glifosatu, stwierdzając, że nie jest substancją rakotwórczą. ECHA potwierdziła tym samym, że możliwe jest zatwierdzenie glifosatu w Unii Europejskiej” - czytamy w piśmie.
Czas na zatwierdzenie
Jak w nim dodano, polscy rolnicy stosują z powodzeniem glifosat od kilku dekad i dzięki niemu możliwa jest skuteczna zintegrowana ochrona roślin przed chwastami. Natomiast zakaz stosowania glifosatu, bez zapewnienia alternatyw dla producentów rolnych, miałby nie tylko skutki o charakterze ekonomicznym, ale wpłynąłby również negatywnie na środowisko naturalne.
„Istnieją zatem jasne podstawy naukowe dla przedłużenia zatwierdzenia glifosatu, a zatem my rolnicy reprezentujący Federację Branżowych Związków Producentów Rolnych w porozumieniu z Polskim Związkiem Producentów Roślin Zbożowych oczekujemy pozytywnej i popartej dowodami naukowymi ostatecznej decyzji w sprawie ponownego zatwierdzenia glifosatu przez państwa członkowskie i Komisję Europejską” – wskazały FBZPR i PZPRZ.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz