Celnicy zniszczyli podrabiane środki ochrony roślin
Funkcjonariusze Służby Celnej z województwa lubelskiego zniszczyli ponad 150 ton odebranych przemytnikom nielegalnych towarów. Do utylizacji trafiły głównie papierosy, ale też potencjalnie niebezpieczny alkohol czy podrabiane środki ochrony roślin, kosmetyki i farmaceutyki.
Zniszczenie towarów to obok sprzedaży oraz nieodpłatnego przekazania jedna z form postępowania z towarami zatrzymanymi przez Służbę Celną. Obligatoryjnie, bo tak stanowią przepisy, niszczone są papierosy, które należą też do towarów najczęściej konfiskowanych przez funkcjonariuszy celnych.
Podrabiane pestycydy to plaga. Służby celne chcą działać razem
Obowiązkowemu zniszczeniu podlega również przechwytywany przez funkcjonariuszy alkohol. Od początku roku mundurowi wlali do ścieków ok. 21 tys. litrów wysokoprocentowych napojów. Ostatnia partia alkoholu, licząca nieco ponad 2 tys. litrów, zasiliła w pierwszych dniach listopada punkty zlewne oczyszczalni ścieków w Chełmie i Tomaszowie Lubelskim.
Spożywanie pochodzących z nieznanych źródeł wyrobów alkoholowych, czy to przemyconych przez granicę, czy sprzedawanych na bazarach lub w innych nielegalnych punktach, stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale też życia. Badania laboratoryjne przejętego przez funkcjonariuszy celnych alkoholu wielokrotnie wykazywały w jego składzie obecność odkażalników i innych groźnych dla organizmu ludzkiego substancji.
Uwaga na podrabiane środki ochrony roślin. Zagrożenie dla upraw
Groźne dla zdrowia może być też stosowanie odebranych przemytnikom kosmetyków, farmaceutyków czy środków ochrony roślin, których ani skład ani pochodzenie nie są do końca znane. Tego typu towary przekazywane są do zniszczenia, podobnie jak np. zawierające szkodliwe substancje zabawki, pirackie płyty CD, niebezpieczna elektronika czy nielegalne automaty.
W sumie od stycznia do końca września 2016 r. celnicy zniszczyli blisko 7 ton różnych produktów, które nie powinny trafić w ręce konsumentów, w tym ponad 4 tony samych środków ochrony roślin mogących wyrządzić szkody ludziom i środowisku naturalnemu.
Niszczone są także przerobione na potrzeby przemytu elementy wyposażenia aut, np. zbiorniki paliwa, butle na gaz czy tłumiki. Służące jako skrytki części samochodowe są mechanicznie uszkadzane, a następnie sprzedawane jako złom.