Brak polisy obniża pomoc w przypadku klęski żywiołowej
W przypadku braku polisy ubezpieczeniowej upraw rolnych, pomoc krajowa udzielana w związku z wystąpieniem klęsk żywiołowych jest obniżana o połowę - przypomina ministerstwo rolnictwa. Od 1 października ruszyła jesienna kampania sprzedaży ubezpieczeń rolnych.
Resort podkreśla, że pula środków na dopłaty do ubezpieczeń rolnych na ten rok została zwiększona do 900 mln zł. Wszyscy chętni gospodarze mogą więc się ubezpieczać.
Rusza jesienna kampania sprzedaży ubezpieczeń rolnych
Posiadanie polisy ubezpieczenia na 50 proc. powierzchni upraw z wyłączeniem łąk i pastwisk jest warunkiem uzyskania przez rolnika pełnej pomocy ze strony państwa w przypadku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Brak polisy oznacza, że wsparcie zostanie obniżone o połowę.
Dotyczy to również ubiegania się o kredyt preferencyjny (oprocentowany w wysokości 0,5 proc. w skali roku) na wznowienie produkcji w związku z wystąpieniem klęski żywiołowej.
Dopłaty do składek ubezpieczeniowych z budżetu państwa wynoszą do 65 proc. wysokości składki. Maksymalne sumy ubezpieczenia na każdy rok określa rozporządzenie ministra rolnictwa.
Producent rolny może zawrzeć umowę ubezpieczenia na sumy niższe niż określone w rozporządzeniu. W takiej sytuacji składka z tytułu zawarcia umowy ubezpieczenia będzie odpowiednio niższa.
Wkrótce poznamy nowy system ubezpieczeń rolniczych
Ubezpieczeniu podlegają uprawy: zboża, kukurydza, rzepak, rzepik, chmiel, tytoń, warzywa gruntowe, drzewa i krzewy owocowe, truskawki, ziemniaki, buraki cukrowe, rośliny strączkowe od zasiewu lub wysadzenia do ich zbioru - od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę, suszę, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne. A także zwierzęta gospodarskie: bydło, konie, owce, kozy, drób, świnie - od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę oraz w wyniku uboju z konieczności.
Umowy ubezpieczenia z dopłatami z budżetu Państwa można zawrzeć z siedmioma zakładami ubezpieczeń: Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń, GENERALI Towarzystwem Ubezpieczeń, POCZTOWYM Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych, INTERRISK Towarzystwem Ubezpieczeń, Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych TUW, VH Oddział w Polsce, TUZ Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś