Badania odsłaniają nowe oblicze polskiej wsi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-11-2019,13:10 Aktualizacja: 12-11-2019,13:15
A A A

Jeszcze niedawno utożsamiana tylko z rolnictwem i społecznością chłopską, obecnie jest przestrzenią pełną życia, miejscem obcowania z naturą, rekreacji i turystyki. Doktorant analizuje, czy programy odnowy wsi wpływają na przestrzeń wiejską.

Jak tłumaczy Oskar Wolski z Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, społeczność wiejską tworzą nie tylko rolnicy, ale także osoby zajmujące się prowadzeniem własnego biznesu i pracujące w usługach.

ziemia, rolnictwo, duże gospodarstwa rolne, EKMA 2019

Polskie gospodarstwa są za małe. Przegrywamy już na starcie

- Powinniśmy powiększać polskie gospodarstwa rolne, ale nie kosztem gospodarstw największych. Nie tędy droga - przestrzegał prof. Walenty Poczta z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podczas VI Europejskiego Kongresu Menadżerów...

Należą do niej również ludzie pracujący w mieście, którzy na wsi spędzają jedynie czas wolny. - Istotne dla przemian wsi są jednak polityki jej rozwoju, które tworzą pewien obraz wsi - jaka będzie, gdy osiągniemy zakładane cele. Polityki te są realizowane w postaci różnych programów rozwoju. Jednym z nich są programy odnowy wsi - mówi naukowiec.  

- Programy odnowy wsi mają na ogół inne cele niż programy rozwoju obszarów wiejskich finansowane ze środków UE. Programy, jakie wdrażają samorządy wojewódzkie są skupione także na aspektach społecznych - wskrzeszeniu tradycji, odbudowywaniu więzi międzyludzkich i wartości. Jest to alternatywny sposób rozwoju wsi i dlatego w badaniach staram się dociec jak takie programy wpływają na przestrzeń wiejską - dodaje Wolski.

Z jego badań wynika, że choć projekty realizowane w ramach tych programów są drobne, to z punktu widzenia mieszkańców wsi bardzo ważne. Działania zmierzające do poprawy infrastruktury obejmują m.in. renowacje obiektów istotnych dla społeczności lokalnej lub wyposażenie placów zabaw.

ardanowski, dożynki jasnogórskie, częstochowa

Ardanowski: zrównoważony rozwój państwa - sprawiedliwą polityką wobec wsi

Sprawiedliwa polityka wobec obszarów wiejskich to nie tworzenie enklaw dobrobytu w metropoliach, ale zrównoważony rozwój całego państwa. Taką politykę realizuje rząd PiS - mówił w niedzielę na Jasnej Górze...

Są też inicjatywy społeczno-kulturalne, jak organizacja festynów, pielęgnowanie tradycji, edukacja, a także gospodarcze - np. rozwijanie kompetencji przedsiębiorców.

- Programy wpływają na wieś także w sferze symbolicznej, a wpływ ten opiera się na wyobrażeniu wsi jako sielanki - podsumowuje doktorant.

Badania obejmują osiem województw, które realizowały lub nadal realizują programy odnowy wsi: opolskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, dolnośląskie, wielkopolskie, podkarpackie i warmińsko-mazurskie.

Rozprawa doktorska pt. "Programy odnowy wsi w przemianach społeczno-gospodarczych obszarów wiejskich" uzyskała ponad 90 tys. złotych ze środków konkursu ETIUDA Narodowego Centrum Nauki.
 

Poleć
Udostępnij