ARiMR dostosowuje system IRZ do nowych potrzeb
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła prace nad zmianami w systemie informatycznym. Przewiduje, że potrwają one około 2 lat.
O postępy w zmianach informatycznego systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt (IRZ) Agencję zapytała Krajowa Rada Izb Rolniczych. Wnioskuje ona o umożliwienie farmerom wglądu do stanu zwierząt zarejestrowanych w ich siedzibach stad (uruchomienie aplikacji Cienki Klient IRZ - dostępu do rejestru, jak np. mamy dostęp do rachunku bankowego przez internet).
Pozwoliłoby to na monitorowanie przez nich prawidłowości danych dotyczących ich gospodarstw.
W opinii rolniczego samorządu, spadłyby tym samym koszty po stronie biur powiatowych ARiMR z uwagi na ograniczenie spraw wymagających wzywania rolników z powodu nieścisłości oraz kontroli w samych gospodarstwach.
W odpowiedzi Agencja poinformowała, że rozpoczęła prace nad "dostosowaniem systemu informatycznego IRZ do nowych potrzeb".
"Obejmuje dostosowanie do zmian w przepisach unijnych i krajowych w zakresie IRZ, nowej perspektywy finansowej WPR 2015-2020, wymogów Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa oraz potrzeb służb weterynaryjnych. Zakres zmian systemu obejmuje także potrzeby posiadaczy zwierząt zgłaszane m.in. przez Krajową Radę Izb Rolniczych, w zakresie wymiany informacji i dostępu do danych IRZ. Przewiduje się, że prace potrwają ok. 2 lat" - napisał Zbigniew Banaszkiewicz, zastępca prezesa ARiMR.
Jak dodał, jednym z głównych wymogów budowanego systemu jest m.in. zapewnienie pełnej elektronicznej komunikacji z posiadaczami zwierząt, umożliwienie posiadaczom wglądu do aktualnego stanu zwierząt zarejestrowanych w ich siedzibach i umożliwienie monitorowania prawidłowości danych w rejestrze zwierząt.
Możliwe ma być też przesyłanie informacji dotyczących zgłoszeń, powiadomień oraz wezwań w zakresie prowadzonych postępowań wyjaśniających.