Ardanowski: musi wzrosnąć tempo wdrażania badań do rolnictwa
- Tempo wdrażania efektów badań naukowych do praktyki musi być szybsze - mówił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa podczas konferencji pt. "Innowacyjne rozwiązania dla polskiego rolnictwa".
Resort poinformował, że było to kolejne spotkanie, na którym zaprezentowano projekty wybrane do finansowania w pierwszym konkursie otwartym w ramach strategicznego programu badań i prac rozwojowych pn. "Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków - GOSPOSTRATEG".
Fundusz Innowacji i Rozwoju będzie wspierał rozwój rolnictwa
W roli lidera lub członka konsorcjum uczestniczą w nim instytucje ministerstwa.
- Musi wzrosnąć tempo wdrażania efektów badań naukowych do praktyki. Brak jest odpowiednich mechanizmów, ale też i właściwego przepływu informacji pomiędzy poszczególnymi instytutami i instytucjami – zaznaczył polityk. Dodał, że zbyt niski jest poziom współpracy jednostek naukowych.
Szef resortu chce wprowadzić zmiany w sposobie "zadaniowania" prac naukowych, w taki sposób, aby odpowiadały tempu zmian zachodzących we współczesnym świecie i umożliwiały pełne wykorzystanie całego potencjału rodzimego rolnictwa.
- Ideą programu Morawieckiego, ideą Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju jest to, aby wytwarzać takie produkty, w których możemy uzyskiwać przewagi i które mogą być poszukiwane na świecie – podkreślił Ardanowski.
Podczas konferencji, w której uczestniczyli przedstawiciele praktyki rolniczej, doradztwa, nauki, otoczenia gospodarczego i administracji, zaprezentowanych zostało osiem projektów Programu GOSPOSTRATEG, realizowanych z udziałem instytucji resortu rolnictwa.
Innowacyjność to podstawa rozwoju rolnictwa
Program wdrażany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jest ukierunkowany na wyzwania rozwojowe wskazane w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a jego głównym założeniem jest wykorzystanie rezultatów badań na rzecz kształtowania krajowych i regionalnych polityk rozwojowych.
Według wiceministra Ryszarda Zarudzkiego, projekty, finansowane ze środków tego programu są dużym wsparciem w realizacji założeń Strategii i wpisują się bezpośrednio priorytety Planu dla Wsi.
Podkreślił, że wiedza na temat projektów pozwoli zainteresowanym podmiotom i osobom na podjęcie współpracy z wykonawcami oraz na odpowiednio wczesne przygotowanie się do wykorzystania nowych instrumentów i możliwości.
Przedstawione projekty badawczo-rozwojowe dotyczą różnych obszarów społeczno-gospodarczych: ubezpieczeń rolniczych, alternatywnych źródeł białka paszowego, systemu wspomagania decyzji w zakresie optymalizacji nawożenia, ulepszeń w kontroli fitosanitarnej, nowych instrumentów sprzedaży na rynku rolnym, gospodarstw opiekuńczych, systemu zarządzania zasobami genowymi roślin użytkowych i ograniczenia marnowania żywności.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś