Anielskie ruchańce wciągnięte na listę
Do 1822 pozycji rozrosła się już prowadzona przez ministerstwo rolnictwa Lista Produktów Tradycyjnych. Jednym z najnowszych "nabytków" są anielskie ruchańce, zgłoszone przez woj. warmińsko mazurskie.
Tamtejszy urząd marszałkowski wyjaśnia, że nazwa tego przysmaku pochodzi od miejscowości Aniołowo ("anielskie") i od ruszania się ciasta w czasie wypieku (czyli "ruchańce").
Lista produktów tradycyjnych może być niebawem jeszcze dłuższa
Wykonywanie anielskich ruchańców ma ogromną tradycję bowiem ich receptura wywodzi się ze starych warmińskich zwyczajów. Wypieki były związane z okresem ostatków, dawniej hucznie obchodzonych na terenach Aniołowa.
"Stosunkowo łatwy przepis oraz dostępność składników wzmagała popularność tego produktu. Obecnie są przyrządzane nie tylko na ostatki, ale także na różne święta okolicznościowe" - podaje urząd marszałkowski.
Do przygotowania anielskich ruchańców wykorzystuje się mąkę, drożdże, jajka, mleko oraz tłuszcz do smażenia.
"Najważniejszą kwestią jest dobra konsystencja ciasta, które nie może być ani za rzadkie, ani za gęste. Wśród mieszkańców Aniołowa istnieje silne przekonanie, że anielskie ruchańce wychodzą najsmaczniejsze wtedy, gdy doda się do nich ‘anielskiej duszy’. Ruchańce po wypieku zawsze posypywane są cukrem pudrem. Najlepiej smakują popijane mlekiem i jedzone w dobrym towarzystwie" - brzmi opis produktu.
Na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych znalazły się ostatnio także: wołowina w karmelizowanej cebuli i powidła śliwkowe z węgierek (woj. lubuskie) oraz tort z fasoli Piękny Jaś (woj. podkarpackie).
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś