Włochy czołowym eksporterem żywności do Polski
Z roku na rok rośnie eksport włoskich produktów spożywczych do Polski. W ubiegłym wartość importu poszła w górę o 6 proc. - wynika z informacji ICE-Agencji Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich.
Włoskie produkty spożywcze znajdują się w czołówce importowanych do Polski. W 2016 roku dostawy osiągnęły wartość bliską 735 mln euro. Wśród eksporterów żywności do Polski, kraj ten zajmują od kilku lat 4 miejsce.
Na świecie produkuje się coraz więcej wina. Włochy nowym liderem
"Obserwujemy coraz większe zainteresowanie konsumentów z Polski nie tylko produktów nieprzetworzonych takich jak pomidory czy winogrona, ale także takich, których wyprodukowanie wymaga wyjątkowych warunków i które bardzo często są charakterystyczne dla danego regionu" - powiedział cytowany w czwartkowym komunikacie Antonio Mafodda, dyrektor ICE-Agencji Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich, Sekcji Promocji Handlu Ambasady Włoskiej.
Popularnością cieszą się także inne produkty mleczne, jak mozzarella, mascarpone, czy ricotta. Włosi dostarczają do Polski całą gamę serów, których mają u siebie bardzo dużo. Niemal każdy region pochwalić się może swoim własnym rodzajem tego produktu, w tym - z unijnym certyfikatem Chronionej Nazwy Pochodzenia.
"Regionalne produkty z południa Włoch, wśród których aż 215 (na 814 we Włoszech i 2936 na świecie) posiada certyfikat Chronionej Nazwy Pochodzenia (PDO i PGI), prezentują w Warszawie ich producenci z czterech prowincji tzw. dołu apenińskiego buta: Apulii, Kalabrii, Kampanii i Sycylii" - informuje ICE.
Polska żywność podbija Włochy. Wymiana handlowa nabiera tempa
Południe Italii to największy producent we Włoszech oliwy z oliwek, makaronów, pomidorów "pelati" czyli bez skórki, mozzarelli, oliwek a także cytrusów i innych owoców. To właśnie z tego obszaru pochodzą takie produkty jak Mozzarella di Bufala Campana DOP, pomidory "pelati" San Marzano, czerwona cebula z Tropei, pomidorki Ciliegino di Pachino, a także kilka uznanych odmian cytrusów jak na przykład czerwona pomarańcza z Etny.
"Import włoskiej żywności systematycznie rośnie. W ostatnich 5 latach jego wartość wzrosła aż o 31 proc. W ubiegłym roku wartość importu w 2016 roku 733,6 mln euro wzrosła o sześć procent w stosunku do roku 2015, kiedy import włoskich produktów do Polski osiągnął wartość 691,8 mln euro" - napisano w komunikacie.