Polska żywność podbija Włochy. Wymiana handlowa nabiera tempa
Włosi coraz chętniej sięgają po produkty spożywcze i napoje produkowane w Polsce. Z danych Ministerstwa Gospodarki wynika, że tylko w tym roku wzrost dynamiki polskiego eksportu do Włoch oscyluje w granicach 12 procent.
Włochy pozostają piątym rynkiem eksportowym Polski oraz drugim rynkiem importowym w Unii Europejskiej.
W 2014 r. polski eksport do Włoch osiągnął poziom 7,5 mld euro, zaś import towarów 9,5 mld euro. Tym samym dwustronne obroty towarowe przekroczyły po raz pierwszy w historii wartość 17 mld euro.
Włochy przed trybunałem za kwoty mleczne. Są winne miliardy euro
Włochy aktualnie zajmują wysokie 6. miejsce na liście największych inwestorów zagranicznych w Polsce. Wielkość zainwestowanego kapitału włoskiego w naszym kraju osiągnęła poziom blisko 10 mld euro, a liczba funkcjonujących w Polsce włoskich przedsiębiorców wyniosła ponad 1300.
- Włoskie firmy dostrzegają korzyści, jakie wynikają z lokowania inwestycji w Polsce - mówił wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas forum gospodarczego "Polska - nowe możliwości biznesowe dla włoskich przedsiębiorców", które 14 września odbyło się w Mediolanie.
Piechociński podkreślił, że Włochy są strategicznym sojusznikiem naszego kraju na arenie międzynarodowej.
- Nasze kraje łączy nie tylko współpraca gospodarcza, ale również silne więzy historyczne oraz wspólne dziedzictwo kulturowe, które znajdują odzwierciedlenie w bardzo dobrych relacjach dwustronnych - powiedział.
Przypomniał też, że Polska należy do najszybciej rozwijających się krajów Europy. - Jesteśmy coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do lokowania inwestycji zagranicznych, a nasze obroty handlowe z zagranicą stale rosną - zaznaczył. - Włochy to jeden z kluczowych partnerów inwestycyjnych. Liczymy na to, że wkrótce podjęte zostaną kolejne decyzje włoskich inwestorów dotyczące kolejnych inwestycji w Polsce - dodał wicepremier.