Umowa Unii z Ukrainą dopiero od przyszłego roku
Handlowa część umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą będzie wdrażana od 1 stycznia 2016 roku - oświadczyła unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem. O ponowne opóźnienie wdrażania umowy zwróciła się Rosja.
- Decyzja w tej sprawie nie należy do Rosji. Jesteśmy gotowi rozmawiać z Moskwą o praktycznych trudnościach i to robimy. W tym miesiącu odbędzie się spotkanie na szczeblu ministrów, by znaleźć praktyczne rozwiązania. Ale datą (wdrażania umowy - PAP) jest 1 stycznia przyszłego roku - powiedziała komisarz.
Malmstroem podkreśliła, że takie jest stanowisko zarówno krajów UE, Komisji Europejskiej, jak i Ukrainy. We wtorek ambasador Rosji przy UE Władimir Czyżow potwierdził nieoficjalne informacje, że w trakcie technicznych konsultacji z udziałem przedstawicieli KE, Ukrainy i Rosji w kwietniu rosyjscy eksperci zaproponowali ponowne opóźnienie wdrażania porozumienia o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu (DCFTA) pomiędzy UE a Ukrainą.
Trójstronne konsultacje, mające rozwiać obawy Rosji związanych z umową stowarzyszeniowa między UE a Ukrainą, toczą się od lata 2014 roku. Rosja od początku miała zastrzeżenia do tego porozumienia i twierdziła np., że zaszkodzi to jej interesom gospodarczym. Zagroziła też wprowadzeniem ceł importowych na towary ukraińskie, jeśli jej uwagi do umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z UE nie zostaną uwzględnione.
Ze względu na toczące się rozmowy we wrześniu 2014 roku uzgodniono, że wdrażanie części handlowej umowy stowarzyszeniowej, planowane początkowo na 1 listopada 2014 roku, zostanie odroczone do końca 2015 roku. Do tego czasu Ukraina korzysta jednak z jednostronnego zniesienia ceł przez UE.
Według mediów rosyjski prezydent Władimir Putin zażądał w ubiegłym roku zmian w umowie UE-Ukraina, by uwzględniała ona rzekome ryzyko dla rosyjsko-ukraińskich więzi gospodarczych i całej gospodarki rosyjskiej, wynikające z realizacji umowy. Ówczesny szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso odpowiedział jednak, że zmian w umowie dwustronnej mogą dokonywać tylko jej strony, a nie państwo trzecie.
Pod koniec maja ma się odbyć trójstronne spotkanie na szczeblu ministrów w sprawie DCFTA.